,

Jan-Krzysztof Duda zarobił fortunę. Znacznie więcej niż polscy medaliści w Tokio

05.08.2021 21:35

Jan-Krzysztof Duda pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina w rewanżowej partii finału turnieju o Puchar Świata w szachach i został tym samym pierwszym w historii polskim triumfatorem tego turnieju. Polak zarobił przy tym fortunę - ok. 423 tysięcy złotych.

Jan-Krzysztof Duda
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Polak zarobił przy tym niemałe pieniądze. 23-latek z Krakowa zgarnął za zwycięstwo w Soczi 110 tysięcy dolarów, czyli około 423 tysięcy złotych.

Jan-Krzysztof Duda zarobił fortunę. Znacznie więcej niż polscy medaliści w Tokio

To znacznie więcej niż chociażby polscy mistrzowie olimpijscy z Tokio. Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki za swoje triumfy w rzutach młotem na igrzyskach w stolicy Japonii zarobią do 120 tys. zł, zaś każdy członek naszej "złotej" sztafety mieszanej - po 90 tys. zł.

Najlepszy polski szachista jako pierwszy w historii gracz znad Wisły awansował do turnieju kandydatów, znajdzie się wśród ośmiu czołowych arcymistrzów globu rywalizujących o możliwość gry o tytuł mistrza świata.

Jan-Krzysztof Duda ósmym zwycięzcą Pucharu Świata w historii turnieju

W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

loader

RadioZET.pl/PAP