Jacek Sasin będzie koordynował organizację III Igrzysk Europejskich

13.11.2020 16:59

Jacek Sasin został pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich w Krakowie i w Regionie Małopolski. Impreza ma się odbyć w czerwcu 2023 roku i pochłonie prawdopodobnie kilkaset milionów złotych.

Jacek Sasin
fot. Piotr Molecki/East News

Jacek Sasin w ostatnich miesiącach zasłynął jako organizator majowych wyborów prezydenckich, które finalnie nie doszły do skutku z powodu pandemii koronawirusa. Na wydrukowanie kart do głosowania przeznaczył 70 milionów złotych. Teraz stanie przed kolejnym wyzwaniem - będzie koordynował przygotowania Krakowa i Małopolski do III Igrzysk Europejskich.

"W Ministerstwie Aktywów Państwowych zostało utworzone Biuro Koordynacji Igrzysk Europejskich 2023. W 2023 roku w Polsce odbędzie się największa w historii rywalizacja najlepszych sportowców kontynentu. Pełnomocnikiem Rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich jest Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych" - czytamy w komunikacie.

"Powrót do normalności będzie wymagać gospodarczych impulsów. Przygotowanie wydarzenia sportowego, które zgromadzi zawodników i kibiców z 50 krajów Europy, może być jednym z elementów. Przemyślane inwestycje będą służyć w długiej perspektywie Krakowowi oraz Małopolsce" - dodał Sasin na Twitterze.

Igrzyska Europejskie 2023 - ile będą kosztować?

Igrzyska Europejskie organizowane są od 2015 roku w czteroletnim cyklu. Pierwsza edycja odbyła się w Baku, a Azerowie wydali na ten cel ponad miliard dolarów! Tak wysoki koszt związany był z koniecznością wybudowania sześciu nowych obiektów.

Cztery lata później zawodnicy rywalizowali w Mińsku, a według różnych szacunków reżim Łukaszenki wydał na ten cel od 50 do 130 milionów dolarów.

Zobacz także

Ile pieniędzy na organizację III Igrzysk Europejskich preznaczy Polska? Kilka miesięcy temu wojewoda małopolski Witold Kozłowski przekazał, iż szacowany koszt wynosi 150-200 milionów złotych, ale wiele będzie też zależeć od programu imprezy. A ten jest poszerzony - w Baku sportowcy mierzyli się w 20 dyscyplinach, w Mińsku w 15. W Polsce ma być ich aż 23.

Igrzyska Europejskie 2023 - zawody niechciane

Dwie poprzednie edycje Igrzysk Europejskich nie cieszyły się wielką popularnością. Lepiej było w Baku - nowa formuła, nowa duża impreza i ciekawość, co z tego wyjdzie, przyciągały przed telewizory odbiorców, a na stadiony kibiców. Zmagania w Mińsku zostały częściowo zbojkotowane ze względów politycznych, a na trybunach zasiedli przede wszystkim Rosjanie, w tym Władimir Putin.

Doszło do tego, że nikt nie chciał organizować tej imprezy w 2023 roku, a jedyną aplikację złożyli przedstawiciele Małopolski. W samym Krakowie wielkiego entuzjazmu nie było. Na przeprowadzenie zmagań w tym regionie naciskali Polski Komitet Olimpijski oraz miejscowe władze, a z "sukcesu" cieszono się także w obozie rządzącym. Inicjatywę popierała m.in. była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło.

Igrzyska Europejskie 2023: Dyscypliny

Podczas IE 2023 sportowcy będą walczyli o medale w 23 dyscyplinach: Łucznictwo, pływanie artystyczne, badminton, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, siatkówka (halowa, plażowa), podnoszenie ciężarów, zapasy.

RadioZET.pl/gov.pl