Obserwuj w Google News

Himalaista zmarł w drodze na Mount Everest. "Wciąż miał na sobie plecak"

1 min. czytania
15.04.2022 10:51
Zareaguj Reakcja

Doświadczony nepalski himalaista Ngimi Tenji został znaleziony martwy na zboczu Mount Everest. 38-latek zmarł w pozycji siedzącej. Gdy go znaleziono, wciąż miał na sobie plecak. 

Himalaista zmarł w drodze na Mount Everest. "Wciąż miał na sobie plecak"
fot. Craig Lovell / Photoshot/REPORTER

Ngimi Tenji zmarł na tzw. boisku piłkarskim, czyli miejscu w pobliżu Wodospadu Kumbu, jednego ze zbocz Mount Everestu. Znajduje się ono na wysokości 5486 metrów.

- Jego ciało zostało zniesione. Nie doszło do żadnego wypadku. Badania wykazały, że Sherpa doznał szoku wysokościowego – poinformowali współpracownicy Tenji’ego.

Redakcja poleca

"Dla wszystkich to ogromny szok"

Nepalski himalaista zmarł siedząc, bo w takiej pozycji odnaleziono go w pobliżu Wodospadu Kumbu. Wciąż miał na sobie plecak. „Dla wszystkich to ogromny szok. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Ngimy” – napisał Greg Vernovage, jeden z himalistów należących do firmy IMG, która organizowała wyprawę Tenjiego.

Według statystyk, około jedna trzecia osób, które zmarły w drodze na Everest to nepalscy przewodnicy lub szerpowie. Większość wspinaczy, którzy decydują się na zdobycie Everestu, zabiera w podróż przynajmniej jednego Nepalczyka.

W tym roku rząd Nepalu wydał zgodę na wspinaczkę 689 himalaistom. 250 z nich chce zdobyć Mount Everest.

RadioZET.pl/PAB