Obserwuj w Google News

Ethan Hayter wygrał Tour de Pologne! Jako pierwszy Brytyjczyk w historii

Andreas Nicolaides
2 min. czytania
05.08.2022 19:15
Zareaguj Reakcja

Brytyjski kolarz Ethan Hayter z ekipy Ineos Grenadiers został w Krakowie zwycięzcą 79. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Drugie miejsce zajął Holender Thymen Arensman (DSM), a trzecie Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Ostatni etap wygrał Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ).

Ethan Hayter
fot. PAP/EPA

Hayter jest pierwszym Brytyjczykiem na liście triumfatorów wyścigu.

Ostatni, siódmy etap, z metą na krakowskich Błoniach, wygrał po finiszu z peletonu Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ), wyprzedzając Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Niemca Phila Bauhausa (Bahrain Victorious).

Tour de Pologne 2022: Ethan Hayter zwycięzcą

- Dzisiejszy etap wcale nie był łatwy, a może najtrudniejszy. Bardzo gorąco, dużo niebezpiecznych zjazdów, na których trzeba było być mocno skoncentrowanym. A poza tym ucieczka z udziałem silnych kolarzy, którą trzeba było kontrolować. Udało się. Jestem bardzo szczęśliwy - powiedział Hayter.

Przyznał, że przyjeżdżając do Polski nie czuł się liderem drużyny Ineos Grenadiers.

- Naszym celem było wygranie wyścigu. Nie miało znaczenia, kto tego dokona, czy to będę ja, czy Richard Carapaz, a może Ben Tulett. Wczoraj pojechałem dobrą czasówkę, zostałem liderem i trzeba było jeszcze obronić koszulkę. Co dalej? Chciałbym znaleźć się w składzie "Grenadierów" na Vuelta a Espana. Pewnie jeszcze tego wyścigu nie wygram, ale wierzę w to, że w przyszłości będzie to możliwe. A dziś był jeden z ważniejszych dni w mojej karierze - dodał kolarz z Londynu.

Choć ma dopiero 23 lata, to w dorobku już 16 zwycięstw, a Tour de Pologne nie jest pierwszym jego sukcesem w wyścigu rangi World Tour. Pod koniec kwietnia wygrał prolog i jeden z etapów Tour de Romandie. Wygrał cały wyścig Dookoła Norwegii. Jest dwukrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas. Ściga się także na torze. W ubiegłym roku na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobył srebrny medal w wyścigu madison, w którym startował razem z Matthew Wallsem.

RadioZET.pl/PAP/AN