Obserwuj w Google News

Decyzja MKOl rozwścieczy Putina. To może dolać oliwy do ognia

Maciej Walasek
2 min. czytania
12.07.2022 11:11
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowy Komitet Olimpijski reaguje na rosyjską agresję, także z terenów Białorusi na Ukrainę. Władze MKOL-u zakomunikowały, że sportowcy z Rosji i Białorusi mogą nie zostać dopuszczeni do startów w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Władimir Putin
fot. Pool AP/Associated Press/East News

Po wybuchu wojny w Ukrainie MKOl zaapelował do światowych federacji o wykluczenie sportowców z Rosji i Białorusi ze wszystkich rozgrywek. Dodatkowo na początku lipca Thomas Bach zapowiedział w Kijowie potrojenie pomocy finansowej dla ukraińskich sportowców, żeby ci mogli "podnieść wysoko swoją flagę" podczas igrzysk w 2024 i 2026 roku.

- Decyzja w sprawie kwalifikacji sportowców z tych dwóch krajów będzie musiała zostać podjęta i przypuszczam, że nastroje są takie, by nie dopuścić Rosji oraz Białorusi do kwalifikacji - powiedział brytyjskim mediom Craig Reedie, członek MKOl.

IO w Paryżu bez sportowców z Rosji i Białorusi?

W związku z wykluczeniem rosyjskich oraz białoruskich sportowców z większości imprez sportowych nie będą oni mieli możliwości uzyskać kwalifikacji do zbliżających się IO w Paryżu. W maju Bach przyznał, że nie wiadomo, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do rywalizacji. Należy jednak podkreślić, że rosyjscy członkowie MKOl-u nie zostali wykluczeni ze spotkań dotyczących IO, komitet nie nałożył również żadnych sankcji na Rosyjski Komitet Olimpijski.

Redakcja poleca

Spośród dyscyplin obecnych w programie olimpijskim Rosjanie i Białorusini są dopuszczani jedynie w kolarstwie, tenisie oraz judo. Zdaniem Reediego wątpliwe jest, by nawet w tych sportach zostali oni dopuszczeni do kwalifikacji do IO.

MKOl może wykluczyć Rosjan i Białorusinów z Igrzysk Olimpijskich

- Trudno będzie w połowie kwalifikacji powiedzieć wszystkim już zakwalifikowanym sportowcom "zmieniliśmy zasady". To wyzwanie dla federacji, które już zadecydowały o wykluczeniu Rosjan oraz Białorusinów z turniejów - przyznał Reedie.

RadioZET.pl/PAP