,

BIEGNIJ WARSZAWO 2019: Kiedy jest? Jak się przygotować?

Maciej Walasek
30.07.2019 09:22

BIEGNIJ WARSZAWO to wydarzenie, które od lat znajduje się w kalendarzu biegających Polaków. Stał się biegową tradycją oraz dowodem na to, że miejska aktywność fizyczna ma się doskonale. A taki był główny cel tego projektu - aktywizacja społeczeństwa. Już 6 października odbędzie się kolejna edycja biegu. Tym razem pod hasłem „Liczy się dystans”.

Biegnij Warszawo
fot. Flickr

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

BIEGNIJ WARSZAWO organizowane jest od 2005 roku, najpierw jako Run Warsaw, a od 2009 roku pod polskojęzyczną nazwą. Trasa biegu prowadzi głównymi ulicami miasta, a honorowy patronat nad imprezą co roku obejmuje Prezydent m. st . Warszawy. O rozwoju i jakości projektu świadczy dwukrotnie zdobyta nagroda im. Tomasza Hopfera za Najlepszą Imprezę Roku.

Jednym z elementów wyróżniających BIEGNIJ WARSZAWO od innych miejskich biegów jest fakt, że uczestnicy biegną w takich samych koszulkach, co tworzy spektakularne widowisko dla obserwatorów i kibiców. Każdy uczestnik w ramach pakietu startowego otrzymuje taką właśnie koszulkę (marki NIKE Dri-Fit). Koszulki są limitowane, rokrocznie w innym kolorze nawiązującym do kampanii edycji. To drugi wyróżnik Biegnij Warszawo. Hasło tej edycji brzmi: Liczy się dystans.#liczysiędystans.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę biegaczom na drugą stronę medalu ich ukochanego sportu. Nauczyć ich dystansowania się do planów treningowych i mnogich startów. Tak, by bieganie stało się przyjemnym i istotnym uzupełnieniem naszego życia, a nie całym życiem. Ale to nie wszystko. W czasach pośpiechu coraz częściej zdarza nam się zapomnieć o własnych potrzebach. Wydaje nam się, że podążamy w odpowiednim kierunku, realizując konkretne cele i plany. Z czasem tracimy jednak satysfakcję z tego co robimy, rezygnując całkowicie z pasji, która kiedyś cieszyła a dzisiaj męczy. Zwolnijmy, złapmy oddech, odpocznijmy. Bo #liczysiędystans.

W tym roku zwalniamy, bez pośpiechu, czekamy na wszystkich. Pokazujemy inną formę dystansu biegowego, który pozwala biegaczowi na własną realizację, a nie staje się realizacją samą w sobie. Namawiamy biegaczy do głębokiego oddechu i zrozumienia, że w bieganiu istnieje także inna forma dystansu.
#BiegnijWarszawo2019 stanie się imprezą dla biegaczy długodystansowych, wspierającą potrzebę biegu jako naturalnej formy ruchu i miłość do tego sportu. Chcemy znowu ujrzeć uśmiech na twarzy biegacza i wraz z nim promować bieganie jako przyjemną formę wysiłku fizycznego, pozwalającego zachować dystans – do spraw i obowiązków, a przede wszystkim, do samego siebie.

Biegnij Warszawo 2019: Jak się przygotować?

• ZDYSTANSUJ SIĘ
Głowa biegacza staje się wolna od problemów, odnajduje wiele skutecznych rozwiązań. Bieganie jest doskonałym narzędziem, by zapomnieć, nie myśleć o bieżących i naglących sprawach, cieszyć się chwilą wolnego oddechu. Zdystansowanie to ważna cecha, która jest odpowiedzią na wiele trapiących biegacza pytań.

• TRZYMAJ BIEGANIE NA DYSTANS
Czasami warto nie planować swojego treningu, aby nacieszyć się jego formą samą w sobie. Utrzymania biegania na dystans to obserwacja otoczenia, uciecha z chwili, otwarcie na nowe doznania. Zauważenie tego, co dotychczas oczy biegacza nie widziały, a ekran telefonu nie zdążył zarejestrować. Są elementami i obrazami, które budują nie tylko nas jako biegaczy – ale głównie nas jako ludzi.

• ZŁAP DYSTANS DO SIEBIE
Szybko, natychmiast, od razu. Warto jednak pamiętać, że wiele spraw wymaga od nas czasu i cierpliwości, a systematyczność i rozsądek pozwala na ich realizacje. W bieganiu jest podobnie. Jest świetnym nauczycielem pokory i uważności, pomaga w redukcji stresu, uczy samodyscypliny. Tym razem nie planuj i spróbuj biegać intuicyjnie. Nie spiesz się i nie bądź względem siebie aż tak krytyczny. Podejdź do tego z dystansem i baw się bieganiem - tak jak kiedyś to robiłeś!
_____________________________________________________________________________________

O BIEGNIJ WARSZAWO: Co to jest?
Biegnij Warszawo to projekt wielkiego formatu, który powstał z inicjatywy grupy zaprzyjaźnionych ludzi, chcących ukazać ludzką aktywność w formie innej niż wyczynowa. Pomimo że bieganie uchodziło za sport indywidualny, oni widzieli w nim wielki potencjał do realizacji nie tylko własnych celów sportowych, ale także tych, które można nazwać aktywnymi celami społecznymi.

To stało się inspiracją do realizacji sportowego widowiska w centralnej części Polski i stworzenia teamu BIEGNIJ WARSZAWO – zespołu ludzi , którzy pragnęli nie tylko zrzeszać i jednoczyć biegaczy, ale także pokazać inny obraz biegania – opartego na własnym tempie, własnej ścieżce i pełnej świadomości celu. Każdej edycji biegu towarzyszy akcja społeczna, mająca na celu edukację biegaczy oraz budowaniu wartości sportu dla wszystkich. Od 2014 roku przeprowadziliśmy wiele akcji tematycznych, które pozwoliły na poprawę świadomości biegacza i osób towarzyszących:

Bez tytułu
fot. materiały prasowe

RadioZET.pl/MW