Zamknij

Andrzej Bargiel zdobył i zjechał z Yawash Sar II. Dokonał tego jako 1. w historii

30.04.2021 11:50

Andrzej Bargiel dokonał kolejnej wielkiej rzeczy - jako pierwszy człowiek w historii zdobył i zjechał na nartach z Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) w Karakorum. W wyprawie towarzyszyli mu Jędrek Baranowski, Darek Załuski, Kuba Gzela i Bartłomiej Pawlikowski.

Andrzej Bargiel zdobył i zjechał z Yawash Sar II
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Andrzej Bargiel kolejny raz udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, a przekraczanie granic to jego drugie imię. W 2018 roku jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2. W ostatnich tygodniach przygotowywał się ataku szczytowego na niezdobyty do tej pory 6-tysięcznik w Karakorum - Yawash Sar II, by także z niego zjechać na dwóch deskach. Misja powiodła się w piątek 30 kwietnia.

Jak czytamy na stronie redbull.com, a także w mediach społecznościowych Bargiela, o godz. 4 czasu miejscowego wyruszył wraz z Jędrkiem Baranowskim z obozu na 5100 m n.p.m. i przystąpił do ataku szczytowego. Po kilku godzinach wspinaczki dotarła na szczyt, skąd Andrzej zjechał na nartach.

Andrzej Bargiel zjechał z Yawash Sar II

"Stał się pierwszym zdobywcą tego sześciotysięcznego szczytu w Karakorum i zjechał z wierzchołka do bazy na nartach. Szybkość i styl działania jak zwykle były imponujące!" - napisano na stronie Red Bulla.

Bargiel
fot. Andrzej Bargiel/Instagram

Przed Andrzejem Bargielem kolejne wyzwania - wejście i oczywiście zjazd na nartach z Laila Peak (6096 m n.p.m.).

RadioZET.pl/redbull.com