Obserwuj w Google News

Andrzej Bargiel chce zrobić to jako pierwszy w historii. Są najnowsze wieści

Maciej Walasek
1 min. czytania
30.09.2022 12:16
Zareaguj Reakcja

Andrzej Bargiel zamierza zjechać na nartach z najwyższej góry świata Mount Everest (8848 m). Polak był zmuszony wstrzymać atak szczytowy z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Znamy najnowsze wieści.

Andrzej Bargiel
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

"Przy silnym wietrze Andrzej i Janusz (Gołąb - przyp.red.) dotarli do obozu 4. Z uwagi na porywiste podmuchy wiatru powyżej 70 km/h i brak możliwości rozstawienia namiotu w C4 zapadła decyzja o wstrzymaniu ataku szczytowego i zejściu do C2, z możliwością zatrzymania się w C3, w celu podjęcia kolejnej próby ataku w dniu jutrzejszym, gdyby warunki pogodowe na to pozwoliły" - poinformował zespół medialny Bargiela na Facebooku.

Andrzej Bargiel, który w lipcu 2018 r. jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m) w Karakorum, na Everest wyruszył pod koniec sierpnia. Zakładał, że atak szczytowy, bez użycia tlenu, a następnie zjazd na nartach do bazy nastąpi po koniec września, ewentualnie na początku października.

- Sytuacja jest taka, że chłopaki są w obozie drugim i czekają, jak się rozwinie sytuacja z pogodą. Na razie nie ma żadnych decyzji - powiedział Bartosz Bargiel, brat Andrzeja w rozmowie z portalem onet.pl.

Andrzej Bargiel wstrzymał atak szczytowy na Mount Everest

W kameralnej wyprawie uczestniczą wybitny polski himalaista Janusz Gołąb, który razem z Adamem Bieleckim wszedł jako pierwszy na świecie zimą (9 marca 2012 r.) na Gaszerbrum I (8068 m), brat skialpinisty Bartek (odpowiedzialny za realizację filmu, obsługę drona) oraz fotograf i kamerzysta.

RadioZET.pl/PAP