Zamknij

Zamieszanie ws. godziny meczu Polaków. Skandal na IO w Tokio 2020

02.08.2021 09:27
polscy siatkarze
fot. PAP

Polscy siatkarze zagrają ćwierćfinałowy mecz na igrzyskach olimpijskich o 12 godzin później, niż pierwotnie zakładano. Siatkarskie środowisko mówi wprost o skandalu w Tokio.

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała rywalizację w grupie A na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na koniec zmagań fazy grupowej biało-czerwoni pokonali Kanadę 3:0 i zapewnili sobie pierwsze miejsce. Ostatecznie mistrzowie świata trafili na Francję, z którą pierwotnie mieli zmierzyć się o godzinie 9:00 czasu lokalnego, czyli o 2:00 w nocy czasu polskiego.
Biało-czerwoni poświęcili sporo czasu na przygotowanie się do tej godziny, co w rozmowie z serwisem sport.pl podkreślał Vital Heynen.

- W każdym dokumencie jest zapisane, że gramy o 9:00 i właśnie na to jesteśmy gotowi. Naszym największym atutem staje się umiejętność grania o godz. 9:00. Poważnie, trzy najlepsze treningi z ostatnich trzech miesięcy to te, które mieliśmy właśnie o 9:00 - przekonywał Belg.

Polska - Francja GODZINA. Kiedy i o której ćwierćfinał IO Tokio 2020?

Niestety, organizatorzy postanowili odejść od początkowego terminarzu ćwierćfinałów IO i finalnie w niedzielę przedstawili nowy harmonogram meczów 1/4 finału. Zgodnie z programem FIVB mecz Polska - Francja odbędzie się o 14:30 czasu polskiego, czyli o ponad 12 godzin później niż miał się odbyć. Dziennikarze i eksperci mówią wprost o skandalu na igrzyskach w Tokio.

Polska - Francja: Zmiana godziny ćwierćfinału. Skandal na IO w Tokio

- Zmiana godziny ćwierćfinału siatkarzy to jest skandal. Nie ma żadnego wytłumaczenia - grzmiał na Twitterze Jerzy Mielewski.

- Zmiana zasad, które są wcześniej ustalane, mogą wprowadzać zamieszanie, zwłaszcza że trener Heynen poświęcił trochę jednostek treningowych, aby przygotować organizmy do porannej pory. Ja się dowiedziałem po raz pierwszy, że przed treningiem, a nie po można wziąć zimny natrysk. Nie brałbym jednak tego do serca, organizatorzy nie rozpieszczają siatkarzy, gramy rano, wieczorem i o różnych godzinach. Widać, że wymogi europejskiego czasu wzięły górę - mówił w Studio Tokio Wojciech Drzyzga.

W programie Polsatu Sport Tomasz Swędrowski wyjaśnił, że powodem zmianą meczu Polaków na igrzyskach są prawa telewizyjne.

Polska - Francja: Transmisja TV online. Gdzie obejrzeć ćwierćfinał IO Tokio?

- Ci, którzy je mają mogą pewne rzeczy zmieniać i to nie jest sprawa Japończyków. Słyszałem tę rozmowę i myślę, że nikt nie będzie miał tu więcej do powiedzenia i musimy to zaakceptować. Nawet gdyby Vital Heynen robił jakąś awanturę, bo nie będzie pewnie zadowolony, to niczego to nie zmieni - tłumaczył komentator.

Polska - Francja na żywo odbędzie się we wtorek, 3 sierpnia o godzinie 14:30. Relacja live zostanie przeprowadzona na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl