Zamknij

Szef komitetu organizacyjnego IO lekceważy kobiety? MKOl wydał oświadczenie

09.02.2021 13:13

Yoshiro Mori może zostać odwołany z funkcji szefa komitetu organizacyjnego igrzyska olimpijskie w Tokio. Wszystko przez niewłaściwe wypowiedzi na temat kobiet. Międzynarodowey Komitet Olimpijski wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym skrytykował Japończyka.

Yoshiro Mori
fot. Du Xiaoyi/Xinhua News/East News
  • Czarne chmury zbierają się nad głową szefa komitetu organizacyjnego igrzyska olimpijskie w Tokio
  • Yoshiro Mori podczas zebrania lekceważąco wypowiadał się na temat kobiet
  • Międzynarodowe Komitet Olimpijski uznał jego przeprosiny i wydał oświadczenie w tej sprawie

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 miały się odbyć w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię COVID1-19 zostały przełożone na 2021 roku. MKOl i Japończycy kilka dni temu zdementowali doniesienia "Timesa", jakoby impreza była zagrożona i zapewnili, że na przełomie lipca i sierpnia zawody bez względu na wszystko odbędą się zgodnie z planem.

Straty spowodowane przeniesieniem zmagań liczone są w miliardach, a teraz doszły do tego jeszcze problemy wizerunkowe. Yoshiro Mori, pełniący obowiązki szefa komitetu organizacyjnego, lekceważąco wypowiadał się o kobietach.

Tokio 2020: Yoshiro Mori lekceważy kobiety?

- Ministerstwo edukacji bardzo nalegało na wybór kobiet w roli dyrektorów. Ale spotkanie zarządu z wieloma kobietami oznacza, że będzie się przedłużać - mówił Mori podczas wirtualnego posiedzenia komitetu. Jak dodał, kobiety mają skłonność do rywalizacji i jeśli "jedna podniesie rękę, by mówić, wszystkie inne też czują taką potrzebę". Po kilku dniach przeprosił za swój komentarz, ale stwierdził, że nie rozważa podania się do dymisji. Jednak nie stłumiło to wezwań do rezygnacji z jego pracy.

Internetową petycję o jego odwołanie podpisało już 140 tysięcy osób. Z sondażu japońskiej agencja informacyjnej Kyodo wynika, że ponad 60 procent respondentów żąda "głowy" Moriego.

Mori pozostaje stałym tematem rozmów i programów informacyjnych, które przypominają, że Światowe Forum Ekonomiczne plasuje Japonię na 121 miejscu ze 153 krajów pod względem równości płci. Kontrastuje to z wizerunkiem Japonii jako kraju wyrafinowanego, rozwiniętego i ojczyzny niektórych z najbardziej znanych i zaufanych marek na świecie.

Przyszłość Mori może rozstrzygnąć się w ciągu kilku najbliższych dni. Kierownictwo komitetu organizacyjnego spotka się w tym tygodniu, aby omówić ten problem.

Oświadczenie MKOl ws. wypowiedzi Moriego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w oświadczeniu podkreślił, że "wypowiedzi szefa komitetu organizacyjnego igrzyska olimpijskie Tokio Yoshiro Moriego były niewłaściwe i sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez MKOl". Organizacja uznała przeprosiny Japończyka za wystarczające i przypomniała, że "integracja, różnorodność i równość płci są integralną częścią ruchu olimpijskiego".

Posłużono się konkretnymi liczbami. Zauważono między innymi, że w igrzyskach w Tokio 49 procent uczestników stanowią kobiety. MKOl zachęca ponadto swoich członków, by podczas tradycyjnej parady reprezentacji, która odbędzie się w trakcie ceremonii otwarcia imprezy, flagi narodowe niosła para - jedna kobieta i jeden mężczyzna.

loader

RadioZET.pl/MKOl/PAP