Zamknij

Wojciech Nowicki mistrzem, brąz Pawła Fajdka. Drugi dublet IO w rzucie młotem!

04.08.2021 14:27

Wojciech Nowicki wynikiem 82.52 m zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w rzucie młotem podczas igrzysk w Tokio, a po brązowy medal sięgnął drugi z reprezentantów Polski Paweł Fajdek (81.53). Biało-czerwonych sensacyjnie rozdzielił Norweg Eivind Henriksen.

IO T

Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek
fot. ANDREJ ISAKOVIC/AFP/EASTNEWS
  • Wojciech Nowicki zdobył złoty, a Paweł Fajdek brązowy medal w rzucie młotem w czasie igrzysk olimpijskich w Tokio
  • Polak triumfował wynikiem 82.52; to jego rekord życiowy
  • Dla Nowickiego to drugi krążek IO, dla Fajdka pierwszy

Paweł Fajdek, czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem, przed przyjazdem do Tokio mógł mówić o klątwie igrzysk olimpijskich. W Londynie w 2012 roku spalił wszystkie trzy rzuty i nie przebrnął eliminacji, a w Rio de Janeiro w kwalifikacjach zajął odległe 17. miejsce i również nie miał szansy walki o medale. W Japonii też było nerwowo, bo Polak nie osiągnął minimum, ale rezultat 76,46 m dał mu awans do finału.

- Tu nie chodzi o głowę. Stres i te wszystkie złe momenty, które wracają do ciebie... Nawet twój dobry humor nie jest w stanie zniwelować tego całkiem i tutaj mamy to zjawisko, które było w Rio de Janeiro. Zdaje sobie z tego sprawę, że tam było jeszcze gorzej. Tu było naprawdę nieźle. Ja już to tyle razy odtwarzałem w głowie, że byłem na to przygotowany, iż będzie dokładnie taka sytuacja i jakoś udało się uporać z tymi demonami - ocenił Fajdek.

Wojciech Nowicki, który zwykle pozostawał w cieniu swojego kolegi z reprezentacji, miał już w swojej kolekcji medal olimpijski. W Rio de Janeiro zajął 3. miejsce. W Tokio obaj stanęli na podium, podobnie jak dzień wcześniej panie, Anita Włodarczyk (złoto) i Malwina Kopron (brąz).

IO Tokio 2020: Medale Nowickiego i Fajdka

W środę, 12. dnia IO Tokio 2020, Polacy kolejny raz potwierdzili, że polski młot to potęga. Po sukcesach kobiet również panowie sięgnęli po dublet. Wojciech Nowicki od początku prezentował wyborną formę, prowadził od pierwszego rzutu i nie dał się wyprzedzić. W pięciu próbach młot lądował powyżej 81 m, a tytuł dał mu rzut na 82.52 m.

Paweł Fajdek musiał sobie wydrzeć sobie ten premierowy krążek. Zrobił to w piątek próbie - 81.53. O 5 cm lepszy od czterokrotnego mistrza świata był nowy rekordzista Norwegii Eivind Henriksen.

IO Tokio 2020: polskie medale w lekkiej atletyce

Reprezentacja Polski po 12. dniach igrzysk olimpijskich w Tokio ma w dorobku 1 medali. Ponad połowę z nich zdobyli lekkoatleci: po złoto sięgnęli Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki i sztafeta mieszana 4x400 m, a po brąz Malwina Kopron, Paweł Fajdek i Patryk Dobek.

RadioZET.pl/PAP/Agnieszka Niedziałek