Zamknij

Witold Bańka o wykluczeniu Rosji: Wygraliśmy przełomowy spór

17.12.2020 18:22
Witold Bańka
fot. PAP/EPA

Rosja została w czwartek wykluczona z najważniejszych imprez sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. - Cieszymy się, że wygraliśmy ten przełomowy spór - powiedział Witold Bańka, były minister sportu, a obecnie szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

  • Rosja jako reprezentacja nie będzie mogła uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata
  • Rosyjscy sportowcy najprawdopodobniej występować będą pod neutralną flagą
  • Kara obowiązywać będzie od 17 grudnia 2020 do 16 grudnia 2022 roku

- Dołożyliśmy wszelkich możliwych starań, badając tę bardzo złożoną sprawę i przedstawiając ją przed CAS (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie). Panel wyraźnie potwierdził nasze ustalenia, że władze rosyjskie bezczelnie i nielegalnie manipulowały danymi moskiewskiego laboratorium w celu ukrycia zinstytucjonalizowanego dopingu. W obliczu ciągłego oporu i zaprzeczeń ze strony Rosji jasno udowodniliśmy naszą rację i zgodnie z przepisami prawa. Pod tym względem orzeczenie to jest bardzo ważne dla czystego sportu i sportowców na całym świecie - powiedział Bańka, cytowany przez PAP.

Przypomnijmy, że CAS utrzymał wcześniejszą decyzję WADA, która nałożyła karę na Rosję za łamanie przepisów antydopingowych. Zakaz udziału w najważniejszych imprezach obowiązywać będzie od 17 grudnia 2020 do 16 grudnia 2022 roku. W tym czasie w takich imprezach jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata Rosjanie będą występować najprawdopodobniej pod neutralną flagą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja na dwa lata wykluczona z igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata

- Rosyjska flaga nie będzie powiewać na sportowych arenach. Nie będzie również odgrywany hymn Rosji. Jest to jasny sygnał, że zinstytucjonalizowane oszustwa i skoordynowane wysiłki zmierzające do obalenia światowego systemu antydopingowego nie będą tolerowane - podkreślił Bańka.