Zamknij

Toshihiko Koga nie żyje. Słynny judoka miał biec w sztafecie przed IO w Tokio

24.03.2021 13:31

Toshihiko Koga, mistrz olimpijski z Barcelony w 1992 w judo, nie żyje. Sportowiec, który miał pobiec w sztafecie przed igrzyskami w Tokio, zmarł nagle w wieku 53 lat.

Toshihiko Koga nie żyje
fot. ASSOCIATED PRESS/East News
  • Toshihiko Koga, złoty i srebrny medalista olimpijski w judo, nie żyje
  • Jak informuje agencja Kyodo, 53-latek zmarł we własnym domu w Kawasaki, ale przyczyny śmierci nie są do końca znane
  • Koga miał pobiec w olimpijskie sztafecie przed igrzyskami w Tokio

Toshihiko Koga był ikoną judo w Japonii. Na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 wywalczył złoty medal w kategorii do 71 kilogramów, a w drodze do triumfu pokonał Wiesława Błacha. Cztery lata później w Atlancie sięgnął po srebro w wadze do 78 kg. Wtedy rozprawił się z innym Polakiem Bronisławem Wołkowiczem.

W środę z Kraju Kwitnącej Wiśni nadeszły tragiczne wieści o nagłej śmierci Kogi. Jak informuje agencja Kyodo, 53-letni sportowiec zmarł we własnym domu w Kawasaki niedaleko Tokio. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zgonu, ale miejscowe media już wcześniej informowały, że zawodnik zmagał się z rakiem nerki. Jedną z nich wycięto mu w marcu ubiegłego roku.

Toshihiko Koga nie żyje

- Jestem w szoku, nie wierzę - mówił przyjaciel Kogi i złoty medalista olimpijski z Barcelony w kat. 78 kg Hidehiko Yoshida. - Gdy Toshihiko wygrywał w Hiszpanii, czułem więcej radości niż wtedy, gdy sam sięgałem po tytuł. To, że obaj stanęliśmy wówczas na najwyższym stopniu podium, jest czymś, co bardzo sobie cenię - dodał.

Toshihiko Koga po zakończeniu kariery prowadził reprezentację Japonii kobiet w judo. - On doskonale rozumiał istotę tej dyscypliny, miał wyczucie, szybko analizował. Poza matą zawsze był uśmiechnięty. Jego śmierć nadeszła zbyt szybko - wspominała menedżerka kadry Kosei Inoue.

53-latek miał wziąć udział w sztafecie olimpijskie w Tokio, która wyruszy w czwartek z Fukushimy.

Igrzyska w japońskiej stolicy miały się odbyć w ubiegłym roku, ale zostały przełożone na 2021 rok z powodu pandemii COVID-19. Mimo nowych wariantów koronawirusa i wciąż niepewnej sytuacji epidemicznej organizatorzy, w tym rząd i MKOl, zapewniają, że najważniejsza impreza czterolecia dojdzie do skutku.

RadioZET.pl/kyodonews.net