Zamknij

Tokio 2021 bez zagranicznych kibiców

09.03.2021 14:08
IO w Tokio
fot. KAZUHIRO NOGI/AFP/East News

Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców. Taką decyzję podjął japoński rząd - poinformowała agencja Kyodo.

Igrzyska olimpijskie w Tokio bez udziału kibiców z zagranicy. Powodem tej decyzji są obawy związane z pandemią koronawirusa. Bez udziału jakichkolwiek kibiców zaplanowano także sztafetę z ogniem olimpijskim oraz ceremonię otwarcia igrzysk.

Kyodo powołuje się na "przedstawicieli władz znających sprawę", którzy wypowiedzieli się anonimowo. Oficjalnie decyzja ma zostać ogłoszona jeszcze w marcu, po zdalnym spotkaniu z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

Z opublikowanej w poniedziałek ankiety przeprowadzonej przez dziennik "Yomiuri" wynika, że tylko 18 procent Japończyków zgodziłoby się na dopuszczenie fanów z innych krajów na igrzyska w Tokio. Innego zdania jest aż 77 procent respondentów. Japonia nie została mocno dotknięta przez pandemię.

Tokio 2021: Igrzyska bez udziału kibiców z zagranicy

W kraju mającym ponad 125 mln mieszkańców odnotowano 440 tys. przypadków zachorowań i 8,2 tys. zgonów. Dla porównania w 38-milionowej Polsce stwierdzono 1,8 mln zachorowań i 45 tys. zgonów.

Bez udziału jakichkolwiek kibiców ma się odbyć ceremonia inicjująca sztafetę z ogniem olimpijskim, która zaplanowana jest na 25 marca.

Rywalizacja olimpijska została przełożona ze względu na Covid-19 z 2020 na 2021 rok; ma się odbyć w terminie 23 lipca – 8 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP