Zamknij

Tokio 2020. Igrzyska tracą sponsorów. Odstraszył ich koronawirus

21.07.2021 14:42
Igrzyska w Tokio tracą sponsorów. Wycofują się przez koronawirusa
fot. BEAUTIFUL SPORTS/Tom Bloch via www.imago-images.de/Imago Sport a

Igrzyska olimpijskie w Tokio tracą sponsorów. Przedstawiciele Toyoty oświadczyli w poniedziałek, że nie będą emitować reklam telewizyjnych związanych z letnimi IO. Wszystko przez brak widzów na trybunach.

  • Po bezprecedensowej decyzji organizatorów igrzysk o braku widzów na trybunach czołowy japoński producent samochodów odwoła również imprezy promujące jego pojazdy i technologie
  • Podejmując tę decyzję, Toyota, jeden z głównych sponsorów korporacyjnych olimpiady, może chcieć zapobiec nadszarpnięciu wizerunku marki - zwraca uwagę agencja Kyodo
  • Igrzyska odbywają się bowiem pomimo silnego sprzeciwu opinii publicznej i obaw przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Na igrzyska w Tokio Toyota przygotowała reklamę telewizyjną z udziałem niektórych sportowców biorących udział w zawodach. Szef komunikacji Toyoty Jun Nagata podczas briefingu online powiedział jednak, że obecnie "z różnych powodów" coraz trudniej jest zdobyć poparcie dla olimpiady. "Będziemy w pełni wspierać sportowców i przyczyniać się do igrzysk poprzez dostarczanie pojazdów i inne środki" – zakomunikował.

Swoich reklam podczas ceremonii otwarcia nie pokaże też Panasonic, Bridgestone, Fujitsu i grupa NEC. 

Igrzyska odbędą się w niekonwencjonalnych warunkach. W Tokio obowiązuje obecnie czwarty stan wyjątkowy w związku z pandemią Covid-19 i na żaden obiekt w stolicy nie będą wpuszczani widzowie.

Igrzyska olimpijskie. 87 procent kibiców uważa, że w Tokio nie jest bezpiecznie

Toyota dostarczy na czas igrzysk 3340 pojazdów, mniej niż pierwotnie planowano, gdyż te dla widzów nie są konieczne. Ponad 90 proc. samochodów będzie z napędem wodorowym i elektrycznym, co ma pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla. Wśród japońskich firm głównymi sponsorami olimpijskimi są jeszcze Panasonic i Bridgestone.

Premier Japonii Yoshihide Suga i organizatorzy wielokrotnie obiecywali, że igrzyska będą "bezpieczne", ale sondaże pokazują, że opinia publiczna nie jest o tym przekonana. W ankiecie przeprowadzonej w weekend przez Kyodo News aż 87 proc. respondentów wyraziło pewien stopień zaniepokojenia organizacją przez Tokio Olimpiady i Paraolimpiady w obliczu pandemii, a 31,2 proc. stwierdziło, że Olimpiada powinna zostać odwołana.

RadioZET.pl/PAP/AFP