Zamknij

Tokio 2020: Sztafeta z ogniem olimpijskim nie wyruszy w podróż przez Japonię

24.03.2020 16:17
nie będzie sztafty z ogniem olimpijskim
fot. PAP/EPA

W związku z decyzją MKOl o przełożeniu igrzysk w Tokio na 2021 rok japońscy organizatorzy poinformowali, że tradycyjna sztafeta z ogniem olimpijskim, która w czwartek miała ruszyć w podróż po kraju, zostanie anulowana.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Sztafeta olimpijska nie rozpocznie się - przekazał dziennikarzom szef Komitetu Organizacyjnego Tokio2020 Yoshiro Mori, ale dodał, że na razie ogień pozostanie w regionie Fukushimy, w północno-wschodniej Japonii, skąd w czwartek miał rozpocząć podróż po kraju.

Szef MKOl powiedział z kolei, że na razie ogień pozostanie w Fukushimie jak symbol "zaangażowania i nadziei". "Niech ten płomień będzie dla wszystkich w tych trudnych chwilach niczym światełko w tunelu" - podkreślił Thomas Bach.

W związku z pandemią koronawirusa, która doprowadziła do przełożenia igrzysk, ogień olimpijski - 12 marca wzniecony tradycyjnie w starożytnej Olimpii - miał być przewożony w samochodzie w specjalnej latarni, a nie przenoszony w rękach biegaczy. Na trasie, która miała prowadzić przez wszystkie prefektury Japonii i trwać 121 dni, miało nie być publiczności.

Na całym świecie odnotowano do tej pory ponad 390 tys. przypadków zakażeń koronawirusem; zmarło z tego powodu ponad 17 tys. osób. W Japonii te wskaźniki to - odpowiednio - ponad tysiąc chorych i około 40 zgonów.

RadioZET.pl/PAP