Zamknij

Pierwszy kraj nie wyśle sportowców na igrzyska: Oby inni zrobili to samo

23.03.2020 09:29
Kanada nie wyśle sportowców do Tokio
fot. PAP/EPA

Kanada jako pierwszy kraj na świecie ogłosił, że nie zgodzi się na wysłanie swoich sportowców na igrzyska olimpijskie do Tokio, jeżeli MKOl nie przełoży ich na przyszły rok. Z kolei Australijczycy przyznali, że niemożliwe jest wyłonienie kadry na imprezę czterolecia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W niedzielę MKOl po raz pierwszy podkreślił, że zastanawia się nad przełożeniem igrzysk olimpijskich w Tokio. Dodano, że odwołanie imprezy nie wchodzi w grę, lecz jedynie o jej przesunięcie. Decyzja ma zostać podjęta w ciągu czterech tygodni. W tym czasie przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mają naradzić się ze sponsorami i partnerami.

Fatalne wieści dla kibiców. Powrót na trybuny dopiero w przyszłym roku?

Po oświadczeniu MKOl-u swój komunikat wydała Kanada, która zaznaczyła, że po rozmowach z krajowymi władzami nie wyśle zawodników, jeśli igrzyska nie zostaną przesunięte. To pierwsze państwo, które publicznie opowiedziało się za zbojkotowaniem imprezy, jeżeli termin nie ulegnie zmianie. Kanadyjczycy przekonywali, że są świadomi, jak trudno jest przełożyć IO, ale wyrazili chęć współpracy przy ich reorganizacji.

- Nic nie jest ważniejsze niż zdrowie i bezpieczeństwo sportowców i społeczności międzynarodowej.  Kontynuowanie sportowych przygotowań do igrzysk kłóci się z wytycznymi w sprawie zdrowia publicznego, które dostaliśmy od władz Kanady – podano.

Vasek Pospisil, tenisista z Kanady uważa, że to ciężka, ale właściwa decyzja, zaznaczając, że w obliczu pandemii koronawirusa, wszystkie wydarzenia sportowe mogą poczekać. W podobnym tonie wypowiedziała się Gabriela Dabrowski, która pogratulowała władzom zajęcia takiego stanowiska, mając nadzieję, że inne kraje zachowają się identycznie.

Na ostatnią decyzję MKOl-u zareagował również australijski komitet olimpijski, który po spotkaniu zarządu poinformował, że w takiej sytuacji nie jest w stanie wyłonić reprezentacji na igrzyska w Tokio.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl