Zamknij

Szokujące informacje. Polscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping

27.08.2021 14:01

Marcin Polak i Michał Ładosz, polscy brązowi medaliści paraolimpijscy w kolarstwie torowym, są podejrzani o stosowanie dopingu. W ich krwi wykryto nadmierną ilość erytropoetyny (EPO), która nie została naturalnie wytworzona przez organizm.

Polak i Ładosz
fot. CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

Kolarze torowi Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz, którzy zdobyli brązowy medal na dystansie 4000 m w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio, są podejrzani o stosowanie zabronionej erytropoetyny - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa.

- Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych - powiedział dyrektor POLADA, Michał Rynkowski.

Szokujące informacje. Marcin Polak i Michał Ładosz podejrzani o doping

Poinformowano, że w sprawę zaangażowani byli międzynarodowi eksperci oraz dwa laboratoria akredytowane przez Światową Agencję Antydopingową w Warszawie i w Tokio. Wszystkie działania zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami.

- Wcześniejsze wydanie wyników nie było możliwe, ponieważ mogłoby prowadzić do niesprawiedliwego oskarżenia kolarzy. POLADA współpracowała w tym zakresie z WADA, Międzynarodową Unią Kolarską, Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim oraz ITA. Efekt tej długoterminowej i intensywnej międzynarodowej współpracy to kolejny dowód na to, że żaden dopingowicz nie może i nie powinien czuć się bezpiecznie – dodał Rynkowski.

Polakowi i Ładoszowi grozi odebranie tytułu brązowych medalistów paraolimpijskich i 4-letnia dyskwalifikacja

Informacja o potwierdzonym przypadku dopingu dotarła do POLADA 26 sierpnia. Po dokonaniu wewnętrznej weryfikacji sportowcy zostali poinformowani o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych następnego dnia. W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów, a także 4-letnia dyskwalifikacja.

W środę Polak i Ładosz po zajęciu trzeciego miejsca w kwalifikacjach, w wyścigu o brązowy krążek rywalizowali z Francuzami Alexandrem Lloverasem i jego pilotem Corentinem Ermenaultem. Polacy uzyskali czas 4.07,850, a tandem rywali - 4.08,126.

W tej konkurencji w pierwszym dniu paraolimpijskiej rywalizacji zwyciężyli Holendrzy Tristan Bangma i Patrick Bos (pilot), a po srebro sięgnęli Brytyjczycy Stephen Bate i Adam Duggleby.

Paraolimpiada w japońskiej stolicy potrwa do 5 września. Wystąpi 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach.

RadioZET.pl/PAP