Zamknij

Softball zainaugurował rywalizację w Tokio. Japonki pokonały Australijki

21.07.2021 09:13
softball, Japonia - Australia
fot. PAP/EPA

Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie otwarte zostaną dopiero w piątek. Rywalizacja w niektórych dyscyplinach rozpoczęła się jednak wcześniej. Jako pierwsze grały softballistki Japonii i Australii.

Softball wrócił do programu igrzysk olimpijskich po 13 latach. Ostatni raz o medale IO rywalizowano w tej dyscyplinie w 2008 roku. Wtedy Japonki pokonały w finale Amerykanki.

Gospodynie tegorocznych igrzysk olimpijskich liczą teraz na powtórkę tamtego sukcesu. Na start pokonały Australijki 8:1. W kolejnych meczach grać będą jeszcze z USA, Włochami, Meksykiem i Kanadą.

Drużyny rywalizować będą w systemie każdy z każdym, na koniec dwa najlepsze zespoły rozegrają dodatkowe spotkanie, którego stawką będzie złoty medal. Ekipy z miejsca 3. i 4. powalczą o brązowy medal.

Softball wrócił do programu igrzysk olimpijskich tylko na chwilę

Softball, w którym rywalizują kobiety, i męska odmiana, czyli baseball, są popularne głównie w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Oceanii. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się w Europie i to uznawane jest za jeden z głównych powodów usunięcia ich z programu igrzysk. Już dziś wiadomo, że zabraknie ich za trzy lata w Paryżu.

W środę rywalizację w Tokio rozpoczną też piłkarki. Już o 9.30 zmierzą się ze sobą reprezentantki Wielkiej Brytanii i Chile.

RadioZET.pl/PAP