Maja Włoszczowska bez medalu w Tokio. Całe podium w MTB dla Szwajcarii

27.07.2021 09:35
Maja Włoszczowska bez medalu w Tokio

Maja Włoszczowska w ostatnim olimpijskim starcie zajęła 20. miejsce podczas rywalizacji kolarek górskich na igrzyskach w Tokio. Całe podium zajęły reprezentantki Szwajcarii - wygrała legenda MTB Jolanda Neff.

• Maja Włoszczowska zajęła 20. miejsce w kolarstwie górskim podczas IO Tokio 2020
  • Dla dwukrotnej wicemistrzyni był to ostatni olimpijski start
  • Całe podium w rywalizacji w MTB kobiet zajęły Szwajcarki - Jolanda Neff, Sina Frei i Linda Indergard

Maja Włoszczowska przed wyjazdem do Tokio zapowiadała, że będą to jej czwarte i ostatnie igrzyska olimpijskie. Z Pekinu i z Rio de Janeiro wróciła ze srebrnymi medalami i jako jedna z najbardziej utytułowanych oraz doświadczonych zawodniczek została uhonorowana przez PKOl i miała okazję pełnić rolę chorążej podczas ceremonii otwarcia IO w Japonii. Towarzyszył jej pływak Paweł Korzeniowski.

"Moja przygoda z Igrzyskami Olimpijskimi rozpoczęła się w Atenach w 2004 roku. Tam świetne 6. miejsce w upale dużo gorszym niż ten w Tokio, w wyścigu trwającym ponad 2h. Potem Pekin i srebro. Londyn z dramatyczną kontuzją oraz cudowne Rio i powrót na olimpijskie podium. Medalu nie będę obiecywać. Moje ostatnie wyniki stawiają mnie daleko poza gronem faworytek. Ale to są Igrzyska. One rządzą się swoimi prawami. Jedno jest pewne - czeka mnie morderczy wysiłek i dam z siebie absolutnie wszystko" - pisała przed startem w Tokio. Krążka rzeczywiście nie udało się wywalczyć, ale trudno w tym przypadku mówić o tak medialnej "klątwie chorążego". To raczej realna ocena aktualnych możliwości własnych oraz rywalek.

IO Tokio 2020 - MTB kobiet [WYNIKI]

Faworytką rywalizacji w MTB kobiet była Francuzka Loana Lecompte, ale ona już na początku popełniła błąd na jednym z podjazdów, musiała cofać się po rower i straciła mnóstwo czasu. To praktycznie pogrzebało jej szanse na sukces.

Fantastycznie pisały się za to Szwajcarki. Klasą samą dla siebie była wielokrotna mistrzyni świata Jolanda Neff, która triumfowała z przewagą 1:11 nad resztą stawki. Drugie i trzecie miejsce też zajęły Helwetki - Sina Frei oraz Linda Indergard.

Maja Włoszczowska zakończyła zmagania na 20. pozycji ze stratą 8:39 do zwyciężczyni. Do mety dotarło 37 z 38 zawodniczek - odpadła Austriaczka Laura Stigger.