Zamknij

Lewandowski pewny swego przed Tokio: "Fizycznie jestem gotów na kolejny rekord"

21.07.2021 10:47
Marcin Lewandowski
fot. ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

Marcin Lewandowski przyznał przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami olimpijskimi w Tokio, że fizycznie jest gotowy na kolejny rekord Polski. - Czuję się świetnie i jestem w pięknym wieku do biegania i do zdobywania medali - powiedział brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów.

  1. Marcin Lewandowski pewny swego przed Tokio: "Fizycznie jestem gotów na kolejny rekord"
  2. Lewandowski: "IO w Tokio to moja misja, mój cel"
  3. Lewandowski: "Brak kibiców nie dotknie tylko mnie"
  4. Nie tylko bieganie. Lewandowski jest zakochany również... w golfie

Od ośmiu lat Marcin Lewandowski przygotowuje się do olimpijskiego startu w Tokio. To właśnie w stolicy Japonii ma się ziścić jego sen o medalu igrzysk w biegu na 1500 m. Stawka jest nie tylko mocna, ale i bardzo wyrównana.

"Lewy" to brązowy medalista MŚ na tym dystansie sprzed dwóch lat. W tym sezonie wysoką formę udowodnił wiele razy, a niedawno poprawił w prestiżowych mityngach Diamentowej Ligi rekordy Polski na milę (3.49,11) i 1500 m (3.30,42). To jednak nie dawało mu miejsca w czołówce, bo rywale biegają także bardzo szybko.

- Nie martwię się tym. Jestem typem turniejowca i wiele razy już to udowodniłem. Na pewno fizycznie jestem gotowy na kolejny rekord Polski, ale nie spodziewam się tak szybkiego biegania na imprezie rangi igrzysk - powiedział PAP tuż po olimpijskim ślubowaniu.

Marcin Lewandowski pewny swego przed Tokio: "Fizycznie jestem gotów na kolejny rekord"

Zawodnik AZS UMCS Lublin może mieć rację. Właśnie w imprezach docelowych liczy się przede wszystkim umiejętność odpowiedniej regeneracji i rozłożenia sił. On w tym elemencie jest jednym z najlepszych na świecie.

- Nie można jednak wykluczyć, że ktoś nas zaskoczy i poprowadzi bardzo szybki bieg. Tylko, że ja też na to jestem gotowy i pokazałem to w tym sezonie już kilka razy. Wszyscy wiedzą, że się rozkręcam z biegu na bieg. A na treningach wygląda to bardzo dobrze. Czuję się świetnie i jestem w pięknym wieku do biegania i do zdobywania medali - powiedział 34-letni zawodnik.

Lewandowski: "IO w Tokio to moja misja, mój cel"

On sam od wielu lat - konkretnie od ośmiu, jak sam przyznał - myśli wyłącznie o występie w Tokio. Wszystko poświęcił na ten jeden moment w karierze.

- To moja misja, mój cel. I mam nadzieję, że będzie to spełnienie moich marzeń. Szkoda tylko, że bez kibiców... - dodał.

Lewandowski: "Brak kibiców nie dotknie tylko mnie"

W Tokio ze względu na pandemię Covid-19 na trybunach nie usiądą widzowie. Sportowcy muszą mierzyć się też z wieloma restrykcjami, codziennie muszą też przechodzić testy.

- Taka jest teraz rzeczywistość i musimy się z tym pogodzić. Oczywiście najbardziej brakować będzie kibiców, ale nie tylko ja będę to odczuwać. Staram się wyłączyć, robić swoje. To dotyczy nie tylko biegów, ale i nie czytam żadnych wywiadów, ograniczam aktywność w mediach społecznościowych, nie przeglądam artykułów, a tym bardziej komentarzy - powiedział.

Nie tylko bieganie. Lewandowski jest zakochany również... w golfie

W trakcie piątkowego ślubowania Lewandowski poznał się z najlepszym polskim golfistą Adrianem Meronkiem. Prywatnie "Lewy" nie ukrywa, że "golf go kręci".

- Mam nadzieję, że moje życie kiedyś tak się ułoży, że będę mógł dla przyjemności grać w golfa. Tam wypoczywa moje ciało i dusza. Zakochałem się w tej dyscyplinie - przyznał.

Igrzyska w Tokio rozpoczną się w piątek i potrwają do 8 sierpnia. Eliminacyjny bieg Lewandowskiego zaplanowany jest na 3 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP