Zamknij

Lekkoatletyka na IO w Tokio: Kiedy początek? W jakich godzinach zawody?

21.07.2021 17:00

Lekkoatletyka na IO w Tokio 2020 (2021) - kiedy odbędą się zawody olimpijskie w lekkiej atletyce? Lekkoatletyczna reprezentacja Polski liczy 65 osób, o jedną mniej niż zakładano, gdyż z udziału w imprezie z powodu kontuzji wycofała się Ewa Swoboda. Kiedy odbędą się zawody? Kiedy początek lekkoatletyki na igrzyskach w Tokio?

Lekkoatletyka na IO w Tokio
fot. SERGEI GAPON/AFP/East News
  • Lekkoatletyka na igrzyskach w Tokio - TERMINARZ, DATA, GODZINA: kiedy odbędzie się rywalizacja olimpijska w Japonii?
  • Reprezentacja Polski w lekkiej atletyce na IO w Tokio 2020 (2021) liczy 65 osób; brakuje kontuzjowanej Ewy Swobody
  • Największe nadzieje na medale wiążemy z występem "Aniołków Matusińskiego", Pawła Fajdka, Malwiny Kopron, Marcina Lewandowskiego i Marii Andrejczyk

Lekkoatletyka na igrzyskach Tokio 2020 (2021) - kiedy się odbędzie? [DATA, TERMIN]. "Królowa sportu" w trakcie igrzysk olimpijskich zawsze przyciąga przed telewizory rzeszę kibiców. Reprezentacja Polski od kilku lat jest europejską potęgą, a na arenach światowych potrafi zagrozić nawet sprinterskim potęgom, takim jak Jamajka czy Stany Zjednoczone. "Aniołki Matusińskiego", bez względu na to, w jakim składzie występują, z każdej dużej imprezy wracają z medalem, murowanymi kandydatami do złota są młociarze - w tym roku już nie tylko Anita Włodarczyk, która wraca dopiero po kontuzjach, ale przede wszystkim Malwina Kopron, oraz Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, który ma coś do udowodnienia sobie i fanom po poprzednich nieudanych zmaganiach olimpijskich. Tych szans jest oczywiście więcej, żeby wspomnieć chociażby powracającą do wielkiej formy Marię Andrejczyk, rekordzistę Polski w biegu na 1500 m Marcina Lewandowskiego, tyczkarza Piotra Liska czy kulomiota Michała Haratyka. A może zdarzy się jakaś miła niespodzianka? Pia Skrzyszowska w biegu na 100 m przez płotki niemal w każdym starcie bije rekordy życiowe i może pokusić się o awans do finału, w którym zdarzyć może się wszystko.

W polskiej ekipie nastroje są bojowe. Członkinie żeńskiej sztafety 4x400 m głośno mówią o medalu olimpijskim. - Oczywiście, znam już smak finału mistrzostw świata w indywidualnym biegu na 400. Umówmy się jednak, że tam szans na medal nie ma, bo światowa czołówka prezentuje poziom kosmiczny. Nie boję się za to deklaracji w sprawie sztafety, bo od dawna powtarzamy, że chcemy z Tokio przywieźć medal, najlepiej złoty - mówiła mistrzyni Europy w biegu na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

Lekkoatletyka na IO w Tokio 2020 - kto w polskim zespole, szanse medalowe

"Aniołki Matusińskiego" są jednak po bardzo trudnym okresie. Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i Anna Kiełbasińska niedawno zmagały się z kontuzjami, ale jak pokazały mistrzostwa Polski, wszystkie zdołały odbudować swoją dyspozycję, która jeszcze powinna wzrosnąć. W życiowej formie jest za to Natalia Kaczmarek i to ona wraz z bardzo mocnym punktem sztafety Małgorzatą Hołub-Kowalik również powinna stanowić o sile sztafety.

- Nie jadę na igrzyska tylko po naukę - zapowiedziała z kolei 20-letnia Pia Skrzyszowska, która niedawno w Tallinie sięgnęła po złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy i wyśrubowała rekord życiowy na poziomie 12.77 s.

Największe nadzieje wiążemy jednak z występami Malwiny Kopron, Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem. Ta konkurencja przyniosła biało-czerwonym dwa z trzech medali olimpijskich w lekkiej atletyce podczas poprzednich igrzysk w Rio. Włodarczyk zdobyła złoto, Nowicki brąz, a przecież to Kopron znajduje się obecnie w najwyższej dyspozycji. Historia Fajdka jest powszechnie znana i jeśli znów się "nie spali", może się nawet skończyć dubletami.

Warto jeszcze poświęcić kilka ciepłych słów Marii Andrejczyk. W Rio de Janeiro młodej oszczepniczce zabrakło 3 cm do podium, ale już wtedy zapowiadała, że "jeszcze pokaże, na co ją stać". Potem walczyła m.in. z nowotworem i urazami barku, ale w tym sezonie wróciła w wielkim stylu. Na początku maja w Splicie posłała oszczep na odległość 71,40 m, co jest trzecim wynikiem w historii tej konkurencji!

- Na razie nie myślę, co się wydarzy na igrzyskach olimpijskich. Nie chcę wpaść w sidła ogromnej presji i po prostu skupiam się na ciężkiej pracy - mówiła po tych zawodach w "Gościu RadiaZET" w rozmowie z Robertem Karpowiczem.

Lekkoatletyka na IO w Tokio 2020: TERMINY, DATY, GODZINY: kiedy lekka atletyka na IO?

Igrzyska olimpijskie w Tokio 2020 (2021) ruszą 23 lipca, ale na pierwsze starty lekkoatletów będziemy musieli poczekać tydzień. Zmagania rozpoczną się 30 lipca i potrwają do 8 sierpnia. Ostatnią konkurencją tradycyjnie będą sztafety 4x400.

Polscy kibice muszą przygotować się na "zarwane noce". Rywalizacja została podzielona na sesję poranną i wieczorną - ta pierwsza będzie startować w większości przypadków o godz. 2 w nocy czasu polskiego i trwać do godz. 5-6. Po przerwie zawodnicy będą wracać na Stadion Narodowy w Tokio ok. godz. 12-13.

loader

RadioZET.pl/PAP