Zamknij

Członek MKOl: Decyzja o przełożeniu igrzysk już zapadła

23.03.2020 20:11
Igrzyska zostaną przełożone
fot. PAP/EPA

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 zostaną przełożone z powodu pandemii koronawirusa - poinformował członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Dick Pound w rozmowie z "USA Today". Oficjalnie decyzja ma zostać ogłoszona w ciągu miesiąca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W niedzielnym oświadczeniu MKOl przekonywał, że monitoruje sytuację i jest gotów podjąć kroki w celu przełożenia igrzysk olimpijskich. Decyzja miała zostać ogłoszona w ciągu czterech tygodni. Wygląda jednak na to, że członek komitetu Dick Pound wyszedł trochę przed szereg i w "USA Today" przekazał już wiążącą informację. Trudno bowiem spodziewać się, by nagle pandemia ustała.

- MKOl podjął decyzję o odroczeniu imprezy, prawdopodobnie na 2021 rok - powiedział Kanadyjczyk. Wyjaśnił jednocześnie, że te cztery tygodnie, o którym wspominano w oświadczeniu, mają dać organizatorom czas na dopracowanie szczegółów. Przełożenie igrzysk będzie kosztować Japończyków blisko 6 miliardów euro. - Będą działania etapowe. Konsekwencje przenoszenia wydarzenia są ogromne - przyznał.

Igrzyska zostaną przełożone? MKOl pod presją

Rozmowa z Poundem ukazała się kilkanaście godzin po tym, jak Kanadyjski Komitet Olimpijski zapowiedział, że nie wyśle swoich sportowców do Tokio, jeśli igrzyska rozpoczną się zgodnie z planem, a więc 24 lipca. Podobne plany mają Brytyjczycy, Norwegowie i Australijczycy.

O przełożenie igrzysk wnioskują też m.in. amerykańskie federacje pływania i lekkiej atletyki oraz 78 procent sportowców przebadanych w ankiecie przez Stowarzyszenie Lekkoatletów.

Koronawirus na świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na chorobę o nazwie COVID-19 wywołanej koronawirusem zmarło ponad 14,5 tysiąca osób, najwięcej we Włoszech. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u ponad 330 tys. osób na całym świecie.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/USA Today/Onet