Zamknij

Igrzyska zgodnie z planem? MKOl nie panikuje i kontynuuje przygotowania

17.03.2020 16:52

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w porozumieniu z japońskim rządem w dalszym ciągu przekonuje, że igrzyska olimpijskie Tokio 2020 odbędą się zgodnie z planem. Mimo szerzącej się na całym świecie pandemii koronawirusa, przygotowania do imprezy idą pełną parą.

MKOl wydał oświadczenie ws. Tokio 2020
fot. PAP/EPA
loader

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Do rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio pozostały cztery miesiące i nie ma potrzeby, by na tym etapie podejmować drastyczne decyzje" - napisano w komunikacie. Wobec tego, co dzieje się aktualnie w świecie sportu, taka decyzja, a raczej jej brak, może zaskakiwać.

MKOl zachęca do kontynuowania przygotowań do Tokio 2020

Pandemia kooronawirusa doprowadziła do przerwania niemal wszystkich wydarzeń sportowych na świecie, przesunięcia m.in. Euro 2020 na 2021 rok, zaburzyła zgrupowania, a co za tym idzie także plan przygotowań do najważniejszej imprezy czterolecia. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, MKOl - na razie - przesunął ostateczne terminy zdobywania minimów zachowując jednocześnie już te uzyskane.

"MKOl zachęca wszystkich sportowców do dalszego przygotowywania się do igrzysk" - czytamy. Dodano, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i konsultowana z komitetami olimpijskimi poszczególnych krajów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, centrala będzie podejmowała kolejne decyzje. Aktualnie panuje tam jednak względny optymizm.

"MKOl jest przekonany, że działania podejmowane przez rządy wielu państw okażą się skuteczne w walce z pandemią. Z zadowoleniem odbieramy wsparcie grupy G7 wyrażone w słowach premiera Japonii Shinzo Abe, który powiedział: »chcę zorganizować igrzyska i paraolimpiadę najlepiej, jak potrafię, jako dowód na to, że ludzkość zwycięży koronawirusa«" - podkreślono.

Przypomniano ponadto, że już w lutym powołano specjalną grupę zadaniową składającą się z przedstawicieli MKOl-u, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020 oraz władz Japonii i Tokio, której zadaniem jest koordynacja działań w nowej, trudnej i bezprecedensowej rzeczywistości.

Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się odbyć w dniach 24 lipca - 9 sierpnia.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/IOC Media