Zamknij

Judoka nie wystartuje w igrzyskach paraolimpijskich. Połamał żebro ochroniarzowi

16.08.2021 15:14
Igrzyska paraolimpijskie. Judoka Zviad Gogochuri pobił ochroniarza,  nie wystartuje w Tokio
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Mistrz paraolimpijski z Rio w judo Zviad Gogochuri (kat. 90 kg) nie wystąpi w zawodach tej rangi w Tokio. Będąc już w Japonii zaatakował hotelowego ochroniarza, łamiąc mu żebro. Gruzinowi cofnięto akredytację. Według miejscowych mediów Gogochuri został aresztowany.

34-letni gruziński zawodnik przyjechał do Tokio na rozpoczynającą się 24 sierpnia paraolimpiadę. Szczegóły wydarzenia nie są znane, ale japońskie portale podały, że będąc pod wpływem alkoholu głośno się zachowywał, a potem pobił w hotelu ochroniarza. Media dodały, że był to mężczyzna w wieku "powyżej 60 lat".

Wybryk Gogochuriego sprawił, że nie będzie walczył na olimpijskim tatami w rywalizacji osób niepełnosprawnych. Gruzin na igrzyskach paraolimpijskich w 2016 roku zdobył w judo złoty medal. 

Igrzyska paraolimpijskie. "Gogochuri zachował się haniebnie"

Gruziński Komitet Paraolimpijski potwierdził i potępił incydent. "(...) Niestety musimy potwierdzić, że Zviad Gogochuri zachował się haniebnie w trakcie kwarantanny. Jego akredytacja została cofnięta, wraca do ojczyzny, gdzie kontynuowane będzie postępowanie dyscyplinarne".

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio będą rozgrywane przy pustych trybunach. W zawodach weźmie udział około 4400 sportowców ze 160 państw. Impreza rozpocznie się we wtorek, 24 sierpnia 2021 i potrwa do 5 września. W Tokio będziemy mogli obejrzeć 89 polskich sportowców. 

RadioZET.pl/PAP/PAB