Zamknij

Igrzyska olimpijskie przełożone na 2021 rok

Krzysztof Sobczak
24.03.2020 14:09
Igrzyska Tokio 2020 przełożone
fot. PAP/EPA

Igrzyska olimpijskie w Tokio nie odbędą się w 2020 roku - poinformował w oświadczeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski. We wtorek odbyła się telefoniczna narada pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji dostarczonych dzisiaj przez WHO prezydent MKOl [Thomas Bach - red.] i premier Japonii [Shinzo Abe - red.] doszli do wniosku, że XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 r., ale nie później na lato 2021 r., w celu ochrony zdrowia sportowców, wszystkich osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej" - napisano w oświadczeniu.

Igrzyska nie zmienią nazwy - wciąż będzie obowiązywał termin Tokio 2020, co ma oczywiście związek z ogromnymi kosztami "wpompowanymi" już w akcję promocyjną. Również ogień olimpijski pozostanie w Japonii.

W rozmowie - obok premiera Japonii i szefa MKOl - wzięli udział m.in. gubernator Tokio Koike Yuriko i przewodniczący komitetu organizacyjnego Tokio 2020 Mori Yoshito.

Pandemia koronawirusa

Igrzyska olimpijskie w Tokio miały odbyć się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia. Niestety, postępująca w zastraszającym tempie pandemia koronawirusa storpedowała cały okres przygotowawczy do najważniejszej imprezy czterolecia, doprowadziła do przerwania kwalifikacji, a co za tym idzie stworzyła problemy z wyłonieniem uczestników IO.

Na COVID-19 choruje już ponad 375 tysięcy osób na całym świecie. Zmarło 15 tys. osób.

RadioZET.pl