Zamknij

The Times: Japonia rozważa odwołanie igrzysk olimpijskich

22.01.2021 08:53

Igrzyska olimpijskie w Tokio zostaną odwołane? Dziennik „The Times” przekazał, że japoński rząd chce odwołać imprezę czterolecia z powodu koronawirusa.

igrzyska olimpijskie w Tokio
fot. PAP/EPA

Igrzyska olimpijskie w Tokio mogą zostać odwołane - uważa "The Times". Gazeta, powołując się na anonimowego członka rządzącej koalicji, dotarła do tych sensacyjnych doniesień. Dziennik cytowany przez agencję Reutersa dodał, że tamtejsza władza tylko przedłuża swoją decyzję, próbując zachować twarz. Jednocześnie zamierza skupić się na zabezpieczeniu organizacji igrzysk w innym dostępnym dla nich terminie - w 2032 roku (wcześniej w 2024 roku za organizację IO odpowiada Paryż, a cztery lata później turniej ma odbyć się w Los Angeles).

Według brytyjskich mediów zimowe przybranie pandemii na sile zmieniło nastroje w gabinetach dyrektorów. Japończycy zaczęli obawiać się, ze igrzyska staną się miejscem masowych zarażeń.

Igrzyska olimpijskie zostaną odwołane? Japoński rząd zaprzecza

W tej chwili Japonia walczy ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Mimo że sytuacja w Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest taka trudna, wciąż wzbudza niepokój w społeczeństwie. Przypomnijmy, że w styczniowej ankiecie aż 80 proc. Japończyków opowiedziało się za odwołaniem lub następnym przełożeniem igrzysk. Jednak wiemy, że ta druga możliwość już nie wchodzi w grę. W sumie w Japonii zanotowano ponad 340 tys. zakażeń koronawirusem i niespełna pięć tysięcy zgonów. Obecnie w Tokio i 10 innych prefekturach obowiązuje stan wyjątkowy.

loader

Zaskakujące informacje brytyjskiej gazety skomentował rzecznik japońskiego rządu Manabu Sakai. - To bzdury. Zaprzeczamy tym doniesieniom. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę sytuację za granicą i w pewnym momencie zdecydujemy, czy zorganizować wydarzenie, ale do tego czasu japoński rząd będzie robił, co trzeba – podkreślił. Z kolei lokalne władze oskarżyły „The Times” o stworzenie artykułu godnego tabloidów.

– Przykro nam, że "The Times" opublikował tabloidową historię na podstawie niewiarygodnych źródeł – przyznała jedna z osób z komitetu organizacyjnego IO w rozmowie z Reutersem.

- Jesteśmy zdecydowani zorganizować bezpieczne igrzyska olimpijskie w Tokio jako znak zwycięstwa ludzkości nad nowym koronawirusem - dodał premier Yoshihide Suga podczas sesji parlamentarnej.

Z powodu pandemii igrzyska w Tokio zostały już przełożone z 2020 na 2021 rok i odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia.

RadioZET.pl