Zamknij

Brazylijska piłkarka pobiła rekord. Zagrała na siódmych igrzyskach z rzędu

21.07.2021 12:13
Formiga Tokio kolejny rekord. Piłkarka zagrała na siódmych grzyskach z rzędu
fot. Gerard Franco /SPP via www.imago-images.de/Imago Sport and News/

Formiga, reprezentantka Brazylii w piłce nożnej, zagrała mecz na siódmych igrzyskach olimpijskich z rzędu. Takiej liczby występów na kolejnych IO nie udało się do tej pory zgromadzić żadnemu zawodnikowi sportów drużynowych. 

Formiga, która obecnie jest zawodniczką Sao Paolo, została powołana na igrzyska olimpijskie w Tokio. Brazylijka wystąpiła w pierwszym meczu IO, w którym jej drużyna grała z Chinami. Mecz zakończył się wynikiem 5:0 dla Canarinhos. Formiga zagrała 72 minuty; zeszła z boiska przy stanie 2:0.

Dzięki temu występowi piłkarka pobiła rekord wszech czasów – żadnemu zawodnikowi sportów drużynowych nie udało się do tej pory wystąpić na siedmiu igrzyskach z rzędu. Formiga wystąpiła na IO w 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 i 2021 roku. Dwukrotnie: w 2004 i 2008 roku zdobywała srebrny medal. Brazylia przegrała oba finały z reprezentacją USA.

Formiga zdobyła kolejne rekordy. Siedem mundiali z rzędu

Formiga to prawdziwa kolekcjonerka rekordów i wielka gwiazda kobiecej piłki. Brazylijka jako pierwsza w historii kobiecego i męskiego futbolu wzięła udział w siedmiu mistrzostwach świata. 43-letnia zawodniczka została też najstarszą uczestniczką mundialu pań (jako 41-latka).

W mistrzostwach świata mężczyzn pięć turniejów rozegrali Meksykanie Rafael Marquez i Antonio Carbajal oraz Niemiec Lothar Matthaeus.

RadioZET.pl/PAB