Rosja wyrzucona z igrzysk olimpijskich. Co z siatkarzami?

10.12.2019 09:02
Rosja
fot. PAP/EPA

W poniedziałek Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinformowała, że Rosja została wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 i Pekinie 2022. Sportowcy z tego kraju będą mogli jednak wystąpić pod neutralną flagą. Pytanie - co z siatkarską reprezentacją Rosji?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rosjanie to od wielu lat absolutna czołówka światowej siatkówki. W 2012 roku sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich, cztery lata później zajęła czwarte miejsce. Do Tokio miała jechać jako jeden z faworytów. Problem jednak w tym, że w związku z trwającą od kilku lat aferą dopingową w tym kraju, WADA wykluczyła Rosję z rozgrywek.

Czy siatkarze Rosji zagrają na IO Tokio 2020?

Pocieszeniem dla rosyjskich sportowców jest fakt, że będą mogli wystąpić pod neutralną flagą, o ile oczywiście nie będzie wobec nich podejrzenia, że stosują doping. Podobnie jest w przypadku siatkarzy - drużyna nie będzie rywalizować jednak jako "Rosja", a najprawdopodobniej wystąpi pod nazwą "Olimpijczycy z Rosji".

- Jeżeli wobec kogoś są aktualne podejrzenia albo niewyjaśnione sprawy z przeszłości, to taki zawodnik nie zagra. Ale jeśli ktoś odpokutował, odbył karę, to prawnie nie ma możliwości, żeby takiej osoby nie dopuszczać do startu. No chyba że są podejrzenia, że ten zawodnik nadal stosuje doping - wyjaśnia indywidualne przypadki w rozmowie ze sport.pl Michał Rynkowski, szef Polskiej Agencji Antydopingowej.

Może się więc okazać, że rosyjscy siatkarze pod neutralną flagą do Tokio pojadą, ale w okrojonym składzie. Wszystko zależy od tego, czy (i ewentualnie którzy) zawodnicy mieli z dopingiem do czynienia. Podejrzanych jest aż 145 sportowców.

RadioZET.pl/Sport.pl/AN