Zamknij

Chijindu Ujah podejrzany o doping. Cała drużyna straci medal?

13.08.2021 09:26
Chijindu Ujah
fot. JEWEL SAMAD/AFP/East News

Chijindu Ujah jest podejrzany o stosowanie niedozwolonych środków. Lekkoatleta biegał w sztafecie 4x100 m, która na IO w Tokio wywalczyła srebrny medal. 27-latek został tymczasowo zawieszony przez AIU. Teraz weryfikowana będzie próbka B.

Chijindu Ujah jest jednym z czterech lekkoatletów, u których pobrane próbki dały pozytywny wynik na stosowanie niedozwolonych środków. Wcześniej informowano o zawieszeniu biegającego na dystansie 1500 m Marokańczyka Sadika Mikhou, gruzińskiego kulomiota Benika Abramyana i kenijskiego sprintera Marka Otieno Odhiambo.

Jak podało AIU (Athletics Integrity Unit - niezależna organizacja międzynarodowa powołana do zwalczania m.in. dopingu), w organizmie Ujaha znaleziono substancje, które mogą wskazywać na stosowanie anabolicznych i androgenowych sterydów.

Tokio 2020: Chijindu Ujah na dopingu? Wielka Brytania może stracić medal

Jeśli próbka B to potwierdzi, wówczas nie tylko Ujah straci srebrny medal, ale także jego koledzy ze sztafety: Nethaneel Mitchell-Blake, Richard Kilty i Zharnel Hughes. W tej sytuacji Kanada "wskoczyłaby" na drugie miejsce, a brąz przypadłby Chińczykom. Triumfowali Włosi.

Zobacz także

Igrzyska w Tokio zakończyły się 8 sierpnia. Polacy wywalczyli 14 medali, w tym dziewięć lekkoatleci. Biało-czerwona męska sztafeta 4x100 m nie zdołała się zakwalifikować.

RadioZET.pl/PAP