Zamknij

Ceremonia otwarcia IO w Tokio: Czy odbędzie się parada sportowców?

22.07.2021 22:00

Parada reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich Tokio 2020 - czy się odbędzie? W jakiej formule? Kto może wziąć udział w defiladzie? Wreszcie poznaliśmy szczegóły dotyczące parady sportowców w trakcie ceremonii otwarcia IO w Tokio.

Parada sportowców na ceremonii otwarcia IO
fot. AFP/EAST NEWS
  • Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 odbędzie się w piątek 23 lipca o godz. 13 czasu polskiego
  • Długo nie było wiadomo - nie wiedzieli nawet chorążowie Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski - czy w trakcie uroczystości będzie tradycyjna parada sportowców
  • Wątpliwości rozwiał PKOl w przesłanym do nas mailu

Parada sportowców jest jednym z kulminacyjnych momentów ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich (obok zapalenia znicza, co symbolizuje oficjalną inaugurację zawodów). Biorą w niej udział wszystkie reprezentacje - w tym roku to aż 206. Chorążymi biało-czerwonych będą tym razem dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz były mistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski.

Zarówno oni, jak i pozostali sportowcy długo nie wiedzieli, czy tradycyjna defilada się odbędzie, w jakiej formule i czy będą mogli wziąć w niej udział. Wszystko przez obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, rosnącej liczby zakażeń koronawirusem zarówno w Japonii, jak i w samej wiosce olimpijskiej (ta liczba zbliża się do 100) oraz ściśle przestrzeganego reżimu sanitarnego, co zmusza organizatorów do wprowadzania limitów gości. Decyzje rządu doprowadziły nawet do zamknięcia igrzysk dla kibiców - rywalizacja sportowa będzie się odbywać przy pustych trybunach.

Parada sportowców na IO - czy się odbędzie?

W kwestii parady sportowców wszystko jest już jasne. "W defiladzie mogą wziąć udział wszyscy zawodnicy i jedynie 6 osób towarzyszących" - taką informację otrzymaliśmy z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Oznacza to, że za chorążymi będą mogli pójść wszyscy chętni reprezentanci Polski, ale np. bez trenerów, fizjoterapeutów czy działaczy. Wiele będzie też zależeć od terminarza zmagań.

- Czekamy na losowanie. Jeśli pierwszy mecz Igi [Świątek - red] wypadnie 24 lipca, na pewno nie pojawimy się na otwarciu igrzysk. Jeśli 25 lipca, to rozważymy temat. Ceremonia to jednak wielkie przeżycie - mówił w rozmowie z TVP Sport trener najlepszej polskiej tenisistki.

Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. Relacja na żywo z ceremonii otwarcia IO Tokio 2020 na sport.radiozet.pl.

loader

RadioZET.pl/Twitter/TVP Sport