Zamknij

Brazylijczycy wzywają do przełożenia igrzysk olimpijskich w Tokio

21.03.2020 20:51
igrzyska olimpijskie 2020
fot. PAP/EPA

Brazylijska Konfederacja Siatkówki (CBV) poinformowała o poparciu wniosku o przełożenie igrzysk w Tokio, złożonego w sobotę przez Brazylijski Komitet Olimpijski (COB). Powodem jest szerząca się na świecie pandemia koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Doceniając maksymalne bezpieczeństwo wszystkich osób zaangażowanych w brazylijskie drużyny siatkarskie, a także dla dobra całego brazylijskiego i światowego sportu, Brazylijska Konfederacja Siatkówki (CBV) popiera wniosek o odroczenie igrzysk w Tokio, złożony w tę sobotę, 21 marca, przez Brazylijski Komitet Olimpijski (COB) z powodu koronawirusa - COVID-19 - poinformowała federacja.

COB zwrócił się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przełożenie igrzysk na 2021 rok - w podobnym okresie, jaki był planowany obecnie - od końca lipca do pierwszej połowy sierpnia.

- CBV rozumie, że biorąc pod uwagę pandemię nie ma warunków do przeprowadzenia największej imprezy sportowej na świecie. Wiemy o magicznej chwili, jaką są igrzyska, o tym, ile sportowcy przygotowują się (...), a właśnie mając na celu zawody na najwyższym poziomie, na jakie zasługiwały, zgadzamy się, że nie jest to idealny rok - powiedział dyrektor wykonawczy CBV, Radames Lattari.

Brazylijska siatkówka od lat należy do światowych potęg w tej dyscyplinie. Np. w 2016 roku siatkarze "Canarinhos" zdobyli mistrzostwo olimpijskie w Rio de Janeiro.

Wcześniej m.in. władze Amerykańskiego Związku Lekkiej Atletyki (USATF) wystosowały pismo do MKOl z prośbą o przełożenie igrzysk w Tokio, które mają rozpocząć się 24 lipca.

Amerykańscy lekkoatleci dołączyli do pływaków, którzy także wystosowali taką prośbę. O przełożeniu igrzysk na inny termin wspominały też m.in. komitety olimpijskie Francji, Słowenii i Kolumbii.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane, co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/AN