Zamknij

Andrzej Duda na ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio 2020

20.07.2021 20:38
Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio - informuje PAP. Na trybunach prezydent Polski zasiądzie wraz z m.in. cesarzem Japonii Naruhito, a także Pierwszą Damą USA Jill Biden.

Andrzej Duda ma pojawić się na ceremonii otwarcia IO w Tokio 2020. Uroczystość ma rozpocząć się o godz. 20.00 czasu miejscowego. W Polsce będzie wówczas 13.00. O szczegółach niewiele można znaleźć, a sami organizatorzy też nie chcą zbyt wiele zdradzić. Już od pewnego czasu wiadomo, że ceremonia odbędzie się bez udziału publiczności. Na trybunach zasiądą wyłącznie zaproszeni goście. Swój udział potwierdzili na razie m.in. cesarz Japonii Naruhito, Pierwsza Dama USA Jill Biden oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.

Także udział samych sportowców w tradycyjnej przemarszu będzie mocno ograniczony. Narodowe komitety olimpijskie zostały poproszone, by na paradę nie wysyłali zbyt dużej grupy reprezentantów. Dlatego kamery mają skupić się bardziej na chorążych. Polską flagę poniosą pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

Ceremonia otwarcia Tokio 2020: Kiedy jest? O której godzinie? [DATA, GODZINA]

 Andrzej Duda na ceremonii otwarcia IO w Tokio 2020

Uroczyste inauguracje i zamknięcia nie tylko igrzysk, ale i paraolimpiady mają w założeniu dawać ludziom siłę i nadzieję w walce z pandemią, a ich wspólne motto brzmi: "Idźmy naprzód". Natomiast piątkowa ceremonia dodatkowo nosić będzie tytuł: "Zjednoczeni emocjami".

Ceremonia otwarcia Tokio 2020: Transmisja TV online. Gdzie obejrzeć?

- Podczas ceremonii otwarcia będziemy dążyć do ugruntowania roli sportu i wartości olimpijskich, wyrażenia naszej wdzięczności oraz podziwu za wysiłki, jakie wszyscy podjęliśmy w ciągu ostatniego roku, a także przekazania nadziei na przyszłość - napisano w oficjalnym komunikacie.

Dyrektor wydarzenia Kentaro Kobayashi zaapelował do widzów, by przyglądali się przede wszystkim twarzom bohaterów. Zaznaczył jednak, że to sportowcy mają być najważniejszymi postaciami igrzysk. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk.

Ceremonia otwarcia IO w Tokio na żywo odbędzie się w piątek, 23 lipca. Relacja live zostanie przeprowadzona na sport.radiozet.pl

Ceremonia otwarcia IO w Tokio 2020: Co o niej wiadomo? [SZCZEGÓŁY]

RadioZET.pl/PAP