Zamknij

Andrzej Duda dostrzegł medal wioślarek: "Szanuję KAŻDEGO, kto ciężko trenuje"

29.07.2021 20:15
Andrzej Duda dostrzegł medal wioślarek
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Andrzej Duda po blisko dwóch dobach dostrzegł srebrny medal olimpijski wioślarek i pogratulował sukcesu Katarzynie Zillmann, Agnieszce Kobus-Zawojskiej, Marcie Wieliczko oraz Marii Sajdak. Przy okazji odniósł się do krytyki, że brak gratulacji był spowodowany uprzedzeniami do osób LGBT. ""Szanuję KAŻDEGO, kto ciężko trenuje" - napisał prezydent.

  • Andrzej Duda pogratulował srebrnego medalu olimpijskiego polskim wioślarkom: Katarzynie Zillmann, Agnieszce Kobus-Zawojskiej, Marcie Wieliczko i Marii Sajdak
  • Prezydent zwlekał z tym blisko dwie doby
  • Duda odniósł się do zarzutów, że brak wpisu podyktowany był jego uprzedzeniami do osób LGBT

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Maria Sajdak wywalczyły pierwszy medal dla reprezentacji Polski w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwone przegrały tylko z Chinkami, a wyprzedziły Australijki.

Po zawodach pierwsza z wioślarek dokonała "coming outu" i na antenie TVP pozdrowiła swoją dziewczynę. To oświadczenie wywołało w sieci burze, a wobec postawy najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego doprowadziło do kolejnej wojny polsko-polskiej. Politycy opozycji zarzucali głowie państwa i prezesowi Rady Ministrów, że zapomnieli pogratulować krążka polskiej osadzie. Sugerowali, że to przez orientację seksualną jednej z medalistek. Do tych zarzutów blisko dwie doby później odniósł się prezydent.

Andrzej Duda pogratulował wioślarkom medalu IO

"Trzymam kciuki za sukcesy WSZYSTKICH naszych Olimpijczyków i jestem duchem z Nimi zawsze, czy zdobywają medal, czy nie. Szanuję KAŻDEGO, kto ciężko trenuje, by godnie reprezentować Polskę. Z wielką radością przyjąłem srebrny medal naszych Wioślarek. Gratuluję i dziękuję! Brawo!" - napisał Andrzej Duda.

"Lepiej późno niż wcale"? Niekoniecznie, bo pod wpisem prezydenta pojawiło się mnóstwo nieprzychylnych komentarzy. Internauci wytknęli mu przede wszystkim opieszałość i hipokryzję.

Po sześciu dniach IO Tokio 2020 krążek wioślarek jest jedynym w dorobku reprezentacji Polski.

W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajmują 46. miejsce.

RadioZET.pl