Zamknij

Aleksandra Kowalczuk o krok od medalu olimpijskiego. Brąz jednak dla Brytyjki

27.07.2021 14:16
Aleksandra Kowalczuk o krok od medalu olimpijskiego
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Aleksandra Kowalczuk była o krok od brązowego medalu w taekwondo w kat. 67 kg podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W decydującej walce 25-latka z Hrubieszowa przegrała z Biancą Walkden 3-7. To jak do tej pory najlepszy występ naszej drużyny w Japonii.

Pojedynek lepiej rozpoczęła rywalka, która wyszła na prowadzenie 2:0. Potem Polka zaczęła gonić i pierwsza runda zakończyła się wynikiem 4:2. W drugiej obie zawodniczki nie chciały wyjść z inicjatywą, ale Kowalczuk udało się trafić raz za jeden punkt, dzięki czemu było 4:3. W decydującej odsłonie zdecydowanie lepsza była Walkden, która zdobyła jeszcze trzy punkty.

Kowalczuk, zawodniczka OŚ AZS Poznań, w ćwierćfinale przegrała z Milicą Mandić 4:11, ale Serbka awansowała do finału, co stworzyło Polce możliwości kontynuowania zmagań w repesażu. W nim wygrała z Kenijką Faith Ogallo 15:7 i dostała szansę walki o brąz. Wcześniej Kowalczuk pokonała Australijkę Rebę Stewart 7:2.

Aleksandra Kowalczuk bez medalu w Tokio

Walkden jest znacznie bardziej utytułowaną zawodniczką, ale kiedyś startowała w wyższej wadze 73 kg i w niej była trzykrotną mistrzynią świata. Z kolei pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyła brąz igrzysk w wadze 67 kg.

Przed wyjazdem do Tokio Polka przeżywała nerwowe chwile, bo jeden z testów na koronawirusa dał wynik pozytywny. Jednak powtórne badania wykluczyły, że może być zakażona. Podopieczna trenera Waldemara Łakomego dotarła do Japonii z drobnym opóźnieniem, ale mogła wystartować w igrzyskach.

RadioZET.pl