Zamknij

Prezes PZT zrezygnował ze stanowiska. Był oskarżany o przemoc seksualną

24.11.2022 14:51

Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym - poinformowano w komunikacie po posiedzeniu zarządu. 

Prezes PZT zrezygnował ze stanowiska. Był oskarżany o przemoc seksualną
fot. Mateusz Grochocki/East News

Mirosława Skrzypczyńskiego na stanowisku prezesa zastąpił dotychczasowy wiceprezes Dariusz Łukaszewski. Według opublikowanego pod koniec października artykułu w Onecie Skrzypczyński miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec członków swojej rodziny oraz zawodniczek, które w przeszłości trenował.

Kolejne oskarżenia wobec Skrzypczyńskiego pojawiły się w ostatnich dniach. Katarzyna Kotula, była zawodniczka klubu Energetyk Gryfino, a obecnie posłanka Lewicy, powiedziała, że jako 14-latka była napastowana seksualnie przez Skrzypczyńskiego co najmniej kilkanaście razy. Jej zdaniem ofiar było więcej.

Skrzypczyński, który funkcję prezesa PZT pełnił od 20 maja 2017 roku, wszelkim doniesieniom zaprzeczył i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec autorów artykułów. Z kolei związek poinformował, że powołuje niezależną, trzyosobową komisję, której zadaniem będzie "zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych z osobą pana Mirosława Skrzypczyńskiego".

W oświadczeniu PZT dodano, że skład komisji oraz plan jej prac zostanie zaprezentowany nie później niż do dnia 30 listopada. "W oparciu o udzielone przez PZT upoważnienie, komisja będzie uprawniona do żądania złożenia wyjaśnień, przesłuchiwania świadków oraz osób pokrzywdzonych, analizy dokumentów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do prawidłowego wyjaśnienia sprawy" - poinformowano. Efektem prac komisji ma być raport, który zostanie przekazany zarządowi, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Dyscypliny PZT.

Skrzypczyński, który funkcję prezesa PZT pełnił od 20 maja 2017 roku, zaprzeczył wszelkim doniesieniom i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec autorów artykułów.

RadioZET.pl/PAP/pp/ wkp/