Zamknij

Nowy turniej z udziałem Świątek i Hurkacza. Zacznie się pod koniec roku

Paweł Żurek
10.11.2022 13:13

Iga Świątek i Hubert Hurkacz wezmą udział w nowym turnieju drużynowym – United Cup – który odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia. Zawody poprzedzą wielkoszlemowe zawody Australian Open, startujące po Nowym Roku.

Nowy turniej z udziałem Świątek i Hurkacza. Zacznie się pod koniec roku
fot. LM Otero/Associated Press/East News

United Cup to kolejna próba zorganizowania atrakcyjnych zmagań dla światowej czołówki, która na przełomie roku zlatuje do Australii, by przygotowywać się do wielkoszlemowego Australian Open. W kalendarzu tenisowym UC zastąpi ATP Cup - zawody rozpoczną się 29 grudnia i potrwają do 8 stycznia. W turnieju weźmie udział 18 zespołów, a w puli nagród będzie 15 milionów dolarów. W czwartek ujawniono 16 ekip, które wezmą udział w imprezie. Jedna z nieznanych jeszcze drużyn trafi do grupy z Polską. Drugim rywalem naszej kadry będzie Szwajcaria. 

Pierwsza pozycja w światowym rankingu Świątek i 11. Hurkacza przełożyło się na drugi numer biało-czerwonych. Wyżej notowani są tylko Grecy, z trzecim Stefanosem Tsitsipasem i szóstą Marią Sakkari.  Na United Cup zobaczymy też m.in. Rafaela Nadala, który poprowadzi kadrę Hiszpanii razem z Paulą Badosą. Carlos Alcaraz, lider światowego rankingu, nie bierze udziału w turnieju.

Poza liderami, Świątek i Hurkaczem, wśród zgłoszonych zawodników z Polski są Magda Linette, Weronika Falkowska i na podstawie rankingu deblowego Alicja Rosolska oraz Kamil Majchrzak, Daniel Michalski i deblista Łukasz Kubot. Nowy turniej ma - według pomysłodawców - odzwierciedlać zacieśniającą się współpracę między organizatorami imprez dla kobiet i mężczyzn.

United Cup. "To będzie duży krok naprzód" 

"Mam nadzieję, że United Cup to będzie dla tenisa duży krok naprzód. Myślę, że to będzie ekscytujące oglądać grających w narodowych barwach najlepszych zawodników i zawodniczki, a do tego walczących o punkty rankingowe. Takiego początku sezonu jeszcze nie było" - powiedział szef ATP Andrea Gaudenzi.

Po zakończeniu United Cup Australia będzie także gościć kilka turniejów WTA 500 i ATP 250, np. w Adelajdzie i Hobart na Tasmanii.

loader

RadioZET.pl/PAP/pp/