Zamknij

Wimbledon zrywa z "obraźliwą" tradycją. Anglicy zdecydowali się na rewolucję

28.05.2022 14:54
Mistrzyni Wimbledonu 2021 Ashleigh Barty
fot. Pool Reuters/Associated Press/East News

Organizator Wimbledonu, All England Lawn Tennis Club, postanowił zrezygnować ze 138-letniej tradycji i usunąć z tablicy zwyciężczyń tytułu "Miss" oraz "Mrs". Zdaniem części angielskich dziennikarzy było to obraźliwe dla tenisistek, bowiem niektóre z nich zapisane były nazwiskami swoich mężów.

Wimbledon jest najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem tenisowym na świecie. Pierwszą edycję rozegrano w 1877 roku, ale wówczas na londyńskich kortach trawiastych rywalizowali tylko mężczyźni. Panie dołączyły siedem lat później, a pierwszą mistrzynią została Maud Watson. A w zasadzie Miss Maud Watson. Teraz, po 138 latach, historyczna triumfatorka Wimbledonu zostanie pozbawiona tytułu "Miss". Znikną też oznaczenia "Mrs.".

Organizator imprezy All England Lawn Tennis Club postanowił zerwać z wiekową tradycją i wprowadzić zmiany zmierzające w kierunku wprowadzenia równości obu płci. Na pamiątkowej tablicy pojawiały się bowiem nieścisłości, co mogło wprowadzać w błąd. Mężatki widniały bowiem na niej jako "żony swoich mężów". I tak np. mistrzyni z 1980 roku Australijka Evonne Goolagong Cawley zapisana była jako "Mrs R Cawley", bo jej mąż nosił imię Roger. Rok później wygrała Chris Evert, czyli - według oficjalnych statystyk przedstawianych na tablicy - "Mrs. J.M. Lloyd". Billie Jean King (z domu Moffitt) była natomiast "Mrs L.W. King" (Larry William), mimo że z panem Kingiem już dawno się rozwiodła i obecnie jest w związku z kobietą.

Wimbledon 2022: Zmiany na tablicy pamiątkowej

Jako pierwszy o planowanych zmianach informował "The Times". Wcześniej dziennikarz Paul Dennett apelował o wprowadzenie zmian. "Z pewnością Wimbledon musi pozbyć się tak przestarzałej i obraźliwej stylizacji" - pisał.

W Wimbledonie 2022 - jeśli nic nie ulegnie zmianie - nie zagrają rosyjscy oraz białoruscy tenisiści i tenisistki. AELTC postanowił wykluczyć zawodników z tych krajów w związku z wojną w Ukrainie i nie ugiął się nawet po decyzjach ATP oraz WTA, które ukarały tę imprezę degradacją. W związku z tym sportowcy mają nie otrzymać punktów rankingowych za osiągnięte wyniki.

Tegoroczny turniej odbędzie się w dniach 27 czerwca - 10 lipca. Tytułu będzie bronił Novak Djoković. Mistrzyni z 2021 Ashleigh Barty zakończyła już karierę.

RadioZET.pl