Zamknij

Wimbledon może odejść od tradycji. Protesty kobiet przyniosły skutek

09.11.2022 09:14

Od przyszłego sezonu Wimbledon może zrezygnować z tradycyjnych całkowicie biały strojów, by poprawić komfort tenisistek - czytamy na stronie tennis.com. To pozytywny efekt protestów, które nasiliły się przed tegoroczną edycją londyńskiego Wielkiego Szlema.

Iga Świątek
fot. SEBASTIEN BOZON/AFP/East News

- To sprawa, nad którą musimy się dobrze zastanowić. Łatwo jest pochopnie wyciągnąć wnioski na temat tego, jak możesz rozwiązać problem, nie zastanawiając się, w jaki sposób możesz stworzyć inny problem. Bardzo zależy nam na tym, aby tego nie robić - mówił rzecznik All England Lawn Tennis Club (AELTC) przed finałem Wimbledonu 2022 pomiędzy Jeleną Rybakiną a Ons Jabeur.

Przed spotkaniem odbył się protest młodych kobiet z inicjatywy kampanii "Address The Dress Code". Jej przedstawicielka Gabriella Holmes tłumaczyła w mediach, że należałoby wreszcie zrezygnować z całkowicie białych strojów u tenisistek, które w dniu spotkania mają okres. "Najwyższy czas, by [ta reguła] została przepisana z myślą o menstruacji" - wyjaśniała. Wcześniej o braku komfortu w takich sytuacjach mówiły m.in. Iga Świątek i Qinwen Zheng. Poparcie znalazły u legendy "białego sportu" Billie Jean King, a także u matki Andy'ego Murray'a, Judy.

Wimbledon: białe stroję mogą zniknąć

Wiele wskazuje na to, że protest i coraz częstsze głosy krytyki dotarły wreszcie do organizatora turnieju. "Zdrowie kobiet i wspieranie ich na podstawie indywidualnych potrzeb jest dla nas bardzo ważne. Prowadzimy dyskusję z WTA, producentami oraz z zespołami medycznymi na temat sposobów, w jaki możemy to zrobić" - zauważa AELTC.

Według wstępnych propozycji tenisistki zobligowane byłyby do zakładania białej jedynie górnej części stroju. Dolna część mogłaby być w ciemniejszym kolorze. Takie rozwiązanie zwiększałoby komfort zawodniczek w trakcie okresu. Innym rozwiązaniem może być dopuszczenie innego koloru bielizny albo zastosowanie ciemniejszych podszewek.

loader

RadioZET.pl/tennis.com