Wimbledon: Spódnice do kostek, tony truskawek i nie tylko. Poznaj ciekawostki o Wielkim Szlemie

Maciej Walasek
04.07.2019 12:55
Wimbledon
fot. GLYN KIRK/AFP/East News

Od początku lipca fani tenisa mogą obserwować zmagania najlepszych tenisistów świata na najstarszym wielkoszlemowym turnieju w historii. Poznaj zapomniane ciekawostki o Wimbledonie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wimbledon to jeden z największych turniejów tenisowych na świecie. Wielu uważa go też za najbardziej prestiżowy ze wszystkich Wielkich Szlemów. Poznaj kilka ciekawostek z tej imprezy, o których nie miałeś pojęcia.

1. Wimbledon to największa impreza na trawiastych kortach. Jego historia sięga 1887 roku, gdzie rozegrano pierwszy Wimbledon. Wówczas oglądało go jedynie 200 osób. Dla porównania współczesne zmagania śledzi na żywo ponad pół miliona widzów.

2. Z początku wymogi dla zawodników w Wimbledonie były dość rygorystyczne. Tenisistki musiały ubierać spódnice do kostek, a mężczyźni grali w długich spodniach. Chociaż takie reguły obowiązywały do 1946 roku, do dziś organizatorzy wymagają, aby zawodnicy występowali w białych strojach.

3. W Wimbledonie do podawania piłek zaangażowanych jest ponad 200 chłopców i dziewczyn. Muszą działać niezauważalnie i zachowywać płynność w grze, dlatego na cztery miesiące przed turniejem rozpoczyna się specjalne szkolenie. Nauka trwa osiem godzin tygodniowo.

4. Najczęściej spożywanym produktem przez widzów są truskawki z bitą śmietaną. W ciągu całej imprezy sprzedaje się 28 tys. kg tych owoców razem z 7 tys. litrów śmietany. Koszt opakowania wynosi 2,5 funta (około 15 zł), a w środku znajdziemy 10 sztuk truskawek.

5. Na Wimbledonie widzowie byli świadkami najdłuższego meczu tenisa, który trwał łącznie…11 godzin i pięć minut. W 2010 roku w I rundzie, John Isner grał z Nicolasem Mahutem. W ciągu spotkania rozegrano aż 183 gemy. Ostatecznie górą był ten pierwszy, który wygrał dokładnie 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68.

6. Jeżeli jesteśmy przy długości meczu, to najkrótszy mecz w historii Wimbledonu rozegrano w 1881 roku. W finale Williams Renshaw wygrał z Johnem Hartleyem 6:0, 6:1, 6:1. Całe spotkanie trwało jedynie 37 minut.

7. Najmłodszą triumfatorką Wimbledonu jest Lottie Dod. Brytyjka w dniu wygranej w 1887 roku miała dokładnie 15 lat i 9 miesięcy. Z kolei najmłodszym zwycięzcą był Boris Becker z RFN. Gdy w 1985 roku cieszył się z sukcesu, miał 17 lat i 7 miesięcy.

8. W 2015 roku mimo zaproszenia na lożę królewską, na widownię nie wpuszczono mistrza świata Formuły 1, Lewisa Hamiltona. Kierowca Mercedesa był ubrany w koszulę w kwieciste kolory i kapelusz. Hamilton nie spełnił wymogów loży królewskiej, która wymaga, aby zasiadający na niej widzowie byli pod krawatem, w marynarce i „formalnym obuwiu”. Jak skomentował jego rzecznik, doszło do "nieszczęśliwego nieporozumienia dotyczącego dress code'u".

9. Najniższą osobą, która wzięła udział w Wimbledonie była Brytyjka o chińskim pochodzeniu, Cynthia Gem Hoahing. Zawodniczka miała tylko 146 cm wzrostu.

10. Najwięcej zwycięstw w Wimbledonie w grze pojedynczej mogą pochwalić się: wśród kobiet – Martina Navratilova (9), a wśród panów – Roger Federer (8).

RadioZET.pl/newsweek.pl/MW