Zamknij

Tenisiści bronią wyrzuconych Rosjan. To oni naciskają na ukaranie Wimbledonu

12.05.2022 20:50
Tenisiści bronią wyrzuconych Rosjan
fot. PAP/EPA

Rada Tenisistów, w skład której wchodzą m.in. Rafael Nadal i Roger Federer, naciska na władze ATP na ukaranie organizatorów Wimbledonu za wykluczenie Rosjan i Białorusinów z tej imprezy - informuje "The Telegraph".

Wykluczenie rosyjskich i białoruskich tenisistów z wielkoszlemowego Wimbledonu od początku budziło spore kontrowersje. Organizatorzy imprezy, All England Lawn Tennis Club (AELTC), utrzymywali, że nie mogli postąpić inaczej z uwagi na rozpętaną przez Władimira Putina wojnę w Ukrainie.

- Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne dla samych zawodników i że stali się ofiarami działań przywódców rosyjskiego reżimu - tłumaczył Ian Hewitt, przewodniczący AELTC. - Bardzo dokładnie rozważaliśmy różne opcje, ale biorąc pod uwagę rangę turnieju, nie możemy pozwolić na wykorzystywanie sportu do promowania rosyjskiej agresji - dodał. "The Times" spekulował, że we wszystko mogła być zaangażowana księżna Kate, honorowa członkini AELTC, która rokrocznie wręcza nagrody zwycięzcom.

Rosja i Białoruś wykluczone z Wimbledonu

Decyzja Anglików jest dużym ciosem dla licznej grupy Rosjan oraz Białorusinów, zwłaszcza tych, którzy mogli realnie myśleć o końcowym triumfie albo o dopisaniu sobie "dużych" punktów. Triumfator otrzymuje dwa tysiące "oczek" do rankingów ATP i WTA, a takiej szansy zostali pozbawieni m.in. wicelider rankingu ATP Daniił Miedwiediew, siódmy w tym zestawieniu Andriej Rubliow czy ósma obecnie tenisistka globu Aryna Sabalenka. W Londynie zabraknie też m.in. Weroniki Kudermietowej, Darii Kasatkiny czy Wiktorii Azarenki.

Wskazani zawodnicy mogą liczyć na wsparcie swoich orgaznizacji - WTA oraz ATP, które za karę chcą zdegradować rangę Wimbledonu - a także kolegów z kortu. Postanowienie AELTC zdążyli już skrytykować m.in. Novak Djoković, Rafael Nadal, Paula Badosa czy Simona Halep. Ukraińska tenisistka Marta Kostiuk wskazywała w jednym ze swoich oświadczeń, że tamtejsi gracze mogą liczyć jedynie na poparcie Polaków i Czechów.

Rada Tenisistów chce kar dla Wimbledonu

Okazuje się, że idea ukarania organizatora Wimbledonu wypłynęła od Rady Tenisistów, a nie od władz ATP. Tak przynajmniej twierdzi "The Telegraph". - Jedyne, co możemy zrobić, to być w kontakcie z Wimbledonem i resztą kierownictwa ATP, aby chronić każdego tenisistę. To w końcu jest nasza praca: chronić zawodników, pracować na korzyść każdego tenisisty, którego reprezentujemy - mówił Nadal, członek Rady Tenisistów.

To właśnie zawodnicy mieli wyjść z pomysłem, by nie przyznawać punktów za rywalizację w tegorocznym Wimbledonie. Ocenili, że pozbawianie możliwości zdobywania rankingowych "oczek" np. Daniiła Miedwiediewa byłoby niesprawiedliwe.

Wimbledon 2022 odbędzie się w dniach 27 czerwca - 10 lipca. Według medialnych doniesień ATP do końca tego tygodnia ma podjąć decyzję ws. ewentualnych konsekwencji postępowania organizatora turnieju.

RadioZET.pl/The Telegraph/PAP, sport.pl