Zamknij

Wimbledon wspiera Ukrainę. Piękny gest organizatorów turnieju

24.06.2022 23:53
Dajana Jastremska
fot. OLIVIER CHASSIGNOLE/AFP/East News

Organizatorzy Wimbledonu przekażą ukraińskim uchodźcom darmowe bilety na "środkową niedzielę", a dodatkowo przeznaczą 250 tys. funtów na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na ten kraj. To kolejny gest w stronę narodu zaatakowanego przez wojska Władimira Putina.

W piątek w Londynie odbyło się losowanie drabinki Wimbledonu 2022. W imprezie wystąpi siedmioro reprezentantów Polski: Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Maja Chwalińska oraz Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak. Ukraina będzie mieć czterech przedstawicieli, wszystkich w turnieju pań. O okazały puchar zagrają Anhelina Kalinina, Dajana Jastremska, Marta Kostiuk i Łesia Curenko. W zawodach zabraknie najlepszej zawodniczki tego kraju ostatnich lat Jeliny Switoliny, która spodziewa się dziecka.

W londyńskim Wielkim Szlemie nie będziemy oglądać też tenisistów z Rosji i Białorusi. All England Lawn Tennis Club nie zważając na protesty i kary WTA oraz ATP, z powodu wojny w Ukrainie wykluczył rodaków Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. To pierwszy, ale nie jedyny ładny gest w stronę zaatakowanego narodu.

Wimbledon 2022: Darmowe bilety dla Ukraińców

Do Anglii przybyło wielu ukraińskich uchodźców, którzy zamieszkali w dzielnicach Merton i Wandsworth. Wszyscy będą mogli otrzymać darmowe bilety na mecze "środkowej niedzieli" Wimbledonu. Z podobnego prezentu będą mogli skorzystać ich sponsorzy i partnerzy charytatywni.

Zobacz także

Dodatkowo darowizna w wysokości 250 tys. funtów zostanie przekazana na rzecz inicjatywy "Tennis Plays for Peace" i brytyjskiego Czerwonego Krzyża na Ukrainie w imieniu Wimbledonu, którego główny turniej rozpoczyna się w poniedziałek.

"W przededniu tego wydarzenia uważam, że ważne jest, abyśmy pamiętali o tych, którzy tak bardzo cierpią z powodu nieustającego konfliktu na Ukrainie" – zakomunikował w oświadczeniu dyrektor LTA Scott Lloyd.

Wimbledon 2022 odbędzie się w dniach 27 czerwca - 10 lipca.

RadioZET.pl/PAP