US Open: Pierwszy wielkoszlemowy tytuł Sloane Stephens

Dominik Gołdyn
10.09.2017 09:19

Amerykanka Sloane Stephens wygrała turniej US Open, zdobywając swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. 24-letnia tenisistka w finale nowojorskiej imprezy pokonała rozstawioną z "15" rodaczkę Madison Keys 6:3, 6:0.

Stephens i młodsza o dwa lata Keys wykorzystały fakt, że wiele zawodniczek ze ścisłej światowej czołówki szybko pożegnało się z rywalizacją w Nowym Jorku. Obie straciły początek sezonu z powodu kłopotów zdrowotnych. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie był dotychczas półfinał.

Losy decydującego meczu w sobotę rozstrzygnęły się nadspodziewanie szybko. Wyrównana walka trwała zaledwie kilkanaście minut. Prezentująca równy poziom i duży spokój Stephens od przełamania zaliczonego przy stanie 2:2 w pierwszym secie w pełni kontrolowała sytuację. W tej partii oddała rywalce jeszcze tylko jednego gema, a w kolejnej już ani jednego.

Występująca od początku spotkania z zabandażowanym prawym udem Keys często się myliła, na co reagowała rosnącą frustracją. W jej poczynaniach widać też było sporo nerwowości. W piątym gemie drugiej odsłony prowadziła 40:0, ale nie zdołała zdobyć decydującego punktu. Chwilę później obroniła dwie piłki meczowe, a przy trzeciej posłała piłkę w siatkę.

Spotkanie trwało 61 minut. Zwyciężczyni miała sześć niewymuszonych błędów, natomiast jej rywalka 30. Tuż po ostatniej akcji, zawodniczki długo obejmowały się nad siatką, a Stephens pocieszała przyjaciółkę. Po chwili, rozmawiając i żartując, czekały na rozpoczęcie dekoracji.

Triumfatorka ma w dorobku pięć tytułów, ale w sobotę wywalczyła najcenniejszy z nich. W 2013 roku dotarła do półfinału Australian Open. W Nowym Jorku jej najlepszym wynikiem była dotychczas 1/8 finału sprzed czterech lat.

Jest drugą w liczonej od 1968 roku Open Erze nierozstawioną zawodniczką, która sięgnęła po tytuł na Flushing Meadows. W 2009 roku dokonała tego Belgijka Kim Clijsters.

24-letnia tenisistka jest pierwszą od 15 lat amerykańską triumfatorką wielkoszlemowych zmagań inną niż siostry Serena i Venus Williams. W 2002 roku była nią Jennifer Capriati, która wygrała Australian Open. W Nowym Jorku zaś udało się to Lindsay Davenport w 1998 roku.