Zamknij

US Open: Organizator nie chce kłopotów. Kontrowersyjny dokument dla tenisistów

11.08.2020 15:29
Kontrowersyjny dokument dla tenisistów na US Open 2020
fot. SAEED KHAN/AFP/East News

US Open 2020 - kontrowersyjny dokument dla tenisistów. Aby wziąć udział w wielkoszlemowym turnieju w Nowym Jorku, zawodnicy będą musieli podpisać dokument, na mocy którego to oni, a nie organizatorzy będą ponosili wszelkie konsekwencje nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy to także zakażenia koronawirusem.

US Open 2020 ma się odbyć w dniach 31 sierpnia - 13 września. Z powodu pandemii koronawirusa zawodników będą obowiązywały restrykcyjne przepisy sanitarne, a wielu z nich już zapowiedziało, że do Nowego Jorku i tak nie przyjedzie. W imprezie nie wystąpią m.in. liderka rankingu WTA Ashleigh Barty, Elina Svitolina, Simona Halep, Naomi Osaka, Rafael Nadal, Stan Wawrinka i Gael Monfils, a w gronie wahających się jest Novak Djoković.

Organizatorzy US Open, mając w pamięci wydarzenia z 2015 roku, gdy musieli wypłacić Genie Bouchard odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, gdy ta poślizgnęła się pod prysznicem i z uwagi na wciąż nieustabilizowaną sytuację epidemiczną przygotowali kontrowersyjny dokument, w którym cała wina za podobne przypadku, w tym także za zakażenie koronawirusem, spadnie na zawodników. Wszyscy uczestnicy turnieju będą musieli się podpisać pod tym pismem.

Kontrowersyjny dokument dla tenisistów na US Open 2020

Z dokumentu opublikowanego przez holenderskiego deblistę Wesleya Koolhofa wynika, że obowiązujące restrykcje i tak nie eliminują ryzyka zainfekowania wirusem SARS-CoV-2 i tenisiści muszą być tego świadomi. To jasne, ale pojawiają się tam jeszcze inne zapisy.

"Dobrowolnie biorę na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie ryzyko utraty zdrowia lub obrażeń ciała, w tym poważną chorobę, uraz lub śmierć, które mogą wystąpić u mnie lub innych osób, które mają ze mną kontakt, w wyniku mojego przebywania na obiektach. Niezależnie od tego, czy zostały spowodowane przez zaniedbania NTC (National Tennis Center), czy w inny sposób" - czytamy w dokumencie.

"Zgadzam się, że wszelkie roszczenia wynikające z mojej obecności w trakcie pandemii COVID-19 oraz inne z tym związane muszą być dochodzone jedynie indywidualnie. Jednocześnie zrzekam się prawa do wszczęcia lub bycia stroną jakichkolwiek pozwów zbiorowych" - napisano dalej, chcąc uniknąć ewentualnych masowych wniosków o odszkodowania.

Taka deklaracja podpisana przez zawodników ma obowiązywać "na zawsze".

RadioZET.pl/TVN24