Skandal na US Open. Sędzia motywował tenisistę do lepszej gry [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
31.08.2018 09:10
Kyrgios rozmawia z sędzią Lahyanim
fot. Twitter/screen

Znany z wybuchowego charakteru Nick Kyrgios podczas wygranego przez niego meczu 2. rundy wielkoszlemowego US Open mógł liczyć na niespodziewane wsparcie. Prowadzący spotkanie sędzia w pewnym momencie podszedł do australijskiego tenisisty, by... udzielić mu wskazówek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Rozstawiony z "30" Kyrgios rywalizował w czwartek z Pierre-Huguesem Herbertem. Wyżej notowany z zawodników przegrał pierwszego seta, a w drugim było już 3:0 dla Francuza. Wówczas sędzia Mohamed Lahyani zszedł z krzesełka, podszedł do Australijczyka i zachęcał go do większego wysiłku. Motywacyjna przemowa trwała prawie minutę. Szwedzki arbiter gestykulował, a zawodnik z kamienną twarzą go słuchał. Jak relacjonowali świadkowie, Lahyani miał powiedzieć m.in. "Staram ci się pomóc".

Po powrocie na kort Kyrgios, który znany jest z niesportowego zachowania podczas spotkań, spisywał się znacznie lepiej. Ostatecznie wygrał 4:6, 7:6 (8-6), 6:3, 6:0.

Sytuacja wzbudziła kontrowersje i była szeroko dyskutowana w sieci. Zwróciła także uwagę amerykańskiej federacji tenisowej (USTA), która zapowiedziała, że przyjrzy się zachowaniu Lahyaniego.

Oświadczenie komisji sędziowskiej US Open

Kilka godzin po spotkaniu oświadczenie w tej sprawie wydała komisja sędziowska US Open. Zapewniono w nim, że Szwed podszedł do Australijczyka, by sprawdzić, jak ten się czuje.

"Zszedł ze swojego krzesełka ze względu na hałas panujący na obiekcie, by mieć pewność, że będzie w stanie skutecznie porozumieć się z Kyrgiosem. Lahyani obawiał się, że zawodnik może potrzebować pomocy medycznej. Powiedział mu, że jeśli źle się czuje, to organizatorzy turnieju zapewnią mu taką pomoc. Poinformował także Australijczyka, że jeśli nadal widoczny będzie u niego brak zainteresowania meczem, to jako główny sędzia będzie musiał interweniować. Następnie ponownie zasugerował zawodnikowi, że ten może otrzymać pomoc medyczną" - zaznaczono w komunikacie.

Chwilę później, przy stanie 1:4 w drugiej partii - Kyrgios skorzystał z przerwy medycznej.

US Open 2018: Oświadczenie Herberta

Do sprawy odniósł się również rywal Kyrgiosa, Pierre-Hugues Herbert. W oświadczeniu Francuz napisał, że "na żywo nie słyszał dokładnie rozmowy pomiędzy Australijczykiem a Lahyanim", ale wyraźnie zauważył, że po tej pogawędce nastawienie Kyrgiosa diametralnie się zmieniło. "Sędzia nie powinien tego robić, jednak jeszcze bardziej jestem zawiedziony stanowiskiem amerykańskiej federacji, która robi z nas głupków. Na nagraniu dokładnie słychać, co arbiter powiedział do Nicka przekraczając swoje uprawnienia" - napisał Francuz.

US Open: Kyrgios się broni

Zdumiona takim zachowanie arbitra była m.in. chorwacka tenisistka Donna Vekić. Na jej komentarz odpowiedział Kyrgios: "Każdy może mieć swoją opinię, ale zapewniam Cię, że to nie była rozmowa szkoleniowa".

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/KS