WTA Lugano: Iga Świątek przegrała historyczny finał

14.04.2019 15:18
Iga Świątek przegrała finał w Lugano

Iga Świątek przegrała swój historyczny pierwszy finał turnieju rangi WTA. W Lugano 17-letnia nie sprostała o dekadę starszej Słowence Polonie Hercog 3:6, 6:3, 3:6. Mimo porażki, cała impreza była w jej wykonaniu bardzo dobra.

Iga Świątek, mistrzyni juniorskiego Wimbledonu, dopiero w tym sezonie zadebiutowała w zawodach WTA. Jeszcze przed 18. urodzinami dotarła do finału, co czyni ją najmłodszą reprezentantką Polski, która miała szansę na końcowy triumf. Niestety pierwsze podejście okazało się spalone.

WTA Lugano: Iga Świątek przegrała z Hercog

W pierwszym secie zawodniczki wielokrotnie się przełamywały, ale górą okazała się bardziej doświadczona Słowenka. Tenisistkom nie pomagały ciężki kort oraz piłki, niska temperatura, a także przymusowa pauza spowodowana opadami deszczu. Przy stanie 2:3 mecz został przerwany na ok. 1,5 godziny.

Po powrocie Polka się pogubiła, ale miała też swoje szanse. Kluczowy okazał się ósmy gem, bardzo długi, który padł łupem Hercog.

Druga partia należała już do Świątek. 17-latka poprawiła precyzję i postanowiła "zabiegać" rywalkę. Ta nie zdołała znaleźć odpowiedzi na taką postawę rywalki i uległa 3:6.

Początek trzeciego seta był bardzo dobry w wykonaniu reprezentantki Polski. Prowadziła 2:0, ale potem straciła dwa swoje podania i wynik się odwrócił. Kolejnego come backu już nie było - Iga przegrała 3:6 i cały mecz 1-2.

Dzięki punktom za finał w Lugano Iga Świątek awansuje ze 115. na 88. miejsce w rankingu WTA i będzie najwyżej notowaną Polką.