Zamknij

Sprawa Novaka Djokovicia znów w sądzie. Czy zagra w Australian Open?

14.01.2022 11:54
Novak Djoković
fot. PAP/EPA

Novak Djoković na trzy dni przed startem Australian Open wciąż nie ma pewności, czy będzie mógł zagrać w turnieju. W piątek znów cofnięto mu wizę, a sprawa ponownie trafiła do sądu. Serb nie traci jednak nadziei.

O godzinie 10.45 czasu polskiego rozpoczęła się sprawa, której przewodniczy Anthony Kelly. To ten sam sędzia, który kilka dni wcześniej orzekał na korzyść Djokovicia, uznając pierwszą decyzję o cofnięciu jego wizy za "nierozsądną". Gdy wydawało się, że sprawa jest zamknięta i Serb zagra w Australian Open, w piątek minister do spraw imigracji, Alex Hawke, ponownie cofnął tenisiście wizę.

- Skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133C (3) Ustawy o migracji, aby anulować wizę posiadaną przez pana Novaka Djokovica ze względu na zdrowie i porządek społeczny, co było w interesie publicznym. Rząd jest mocno zaangażowany w ochronę granic Australii, szczególnie w związku z pandemią COVID-19 - przekazał w oświadczeniu.

Dodajmy, że turniej rozpoczyna się już w poniedziałek, 17 stycznia. Djoković poznał już nawet swojego rywala. W pierwszej rundzie ma zmierzyć się z Miomirem Kecmanoviciem. Pytanie, czy sąd ostatecznie pozwoli mu zagrać.

Djoković i Australian Open 2022

Przypomnijmy, że serbski tenisista nie zaszczepił się przeciwko COVID-19, a to było warunkiem przystąpienia do rywalizacji w Australian Open. Na początku stycznia pochwalił się w mediach społecznościowych, że uzyskał tzw. wyjątek medyczny i wybiera się na antypody, by bronić tytułu i powalczyć o 10. zwycięstwo w Melbourne. Na lotnisku spotkała go jednak niemiła niespodzianka, bo miejscowe władze zatrzymały go, cofnęły wizę i odesłały do hotelu dla osób ubiegających się o azyl. Cała historia wciąż nie ma zakończenia.

RadioZET.pl/PAP