Zamknij

Czarny dzień tenisa. Wimbledon oficjalnie bez punktów rankingowych

Maciej Walasek
20.05.2022 21:23
Wimbledon
fot. AELTC/THOMAS LOVELOCK/AFP/East News

Tegoroczny turniej Wimbledonu zaliczany do Wielkiego Szlema odbędzie się bez przyznawania punktów do światowych rankingów WTA i ATP. Powodem tej decyzji jest wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców.

Organizacje WTA i ATP zdecydowały, że na tegorocznym Wimbledonie nie przyznają punktów do światowych rankingów. W środę szef WTA, Steve Simon, otwarcie poparł inicjatywę, dając do zrozumienia, że zrobi wszystko, aby weszła ona w życie zarówno dla zawodników, jak i zawodniczek. Dwa dni później na oficjalnej stronie WTA pojawił się komunikat w tej sprawie.

"W konsekwencji stanowiska AELTC, w myśl którego nie będzie brać pod uwagę rankingu WTA jako kryterium wstępu do Wimbledonu (...), WTA podjęła trudną decyzję o nieprzyznaniu punktów rankingowych za tegoroczną edycję Wimbledonu" - czytamy.

Wimbledon turniejem pokazowym. Impreza bez punktów do rankingu

Podobne oświadczenie zamieszczono na stronie ATP.

"Prawo zawodników jakiejkolwiek narodowości do udziału w turniejach w oparciu o wyniki sportowe, bez dyskryminacji, to podstawa Touru. Decyzja Wimbledonu o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów podważa tę zasadę i wiarygodność rankingu ATP. (...) Jeśli okoliczności się nie zmienią, nie widzimy innej możliwości, choć to wielki żal, niż wyłączenie Wimbledonu w 2022 z systemu rankingowego".

Organizatorzy Wimbledonu - All England Lawn Tennis Club - pod koniec kwietnia zapowiedzieli, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wspieranej z terytorium Białorusi, zawodnicy z krajów-agresorów nie będą mogli wystąpić w Londynie. ATP i WTA od razu skrytykowały tę decyzję, uznając nadanie statusu "neutralnych sportowców" za wystarczający.

RadioZET.pl