Zamknij

Sąd podjął decyzję ws. Djokovicia. Serb nie zagra w Australian Open

16.01.2022 09:34
Novak Djoković
fot. PAP/EPA

Novak Djoković nie zagra w Australian Open 2022. Sąd federalny podtrzymał wcześniejszą decyzję ministra do spraw imigracji, Aleksa Hawke'a, o anulowaniu jego wizy wjazdowej do Australii. - Jestem bardzo rozczarowany - przyznał Serb.

Djoković walczył o prawo do gry w turnieju w Melbourne od kilku dni. Zamieszanie rozpoczęło się tuż po jego przylocie do Australii, gdzie służby graniczne nie pozwoliły mu na wjazd na teren kraju. Serb został odesłany do hotelu, który jednocześnie pełnił funkcję ośrodka dla imigrantów. Sprawa trafiła do sądu, który pierwotnie orzekł na korzyść Serba. Brakowało jednak decyzji ministra do spraw imigracji. Ten jednak cofnął wizę tenisisty i sprawa wróciła do sądu. Drugie orzeczenie nie było już na korzyść Serba, co oznacza, że ostatecznie pożegnał się z marzeniami o grze w Melbourne i musi opuścić Australię.

- Jestem ekstremalnie rozczarowany wyrokiem sądu o oddaleniu mojej apelacji od decyzji ministra o unieważnieniu wizy, co oznacza, że nie mogę zostać w Australii i uczestniczyć w Australian Open. Szanuję jednak orzeczenie sądu i będę współpracował z odpowiednimi władzami w związku z moim wyjazdem z kraju - przekazał Djoković w oświadczeniu opublikowanym przez wydawaną w Melbourne gazetę "The Age", cytowany przez PAP. - Mam nadzieję, że teraz wszyscy będziemy mogli skupić się na grze i turnieju, który kocham - dodał. Podziękował też rodzinie, przyjaciołom, sztabowi i swoim fanom oraz rodakom z Serbii za nieustające wsparcie.

Dlaczego Djoković nie dostał zgody na grę w Australian Open?

Dlaczego Australia nie chciała wpuścić Djokovicia? Wszystko przez fakt, że Serb nie zaszczepił się przeciw COVID-19, co od wielu tygodniu było wymagane od wszystkich zawodników, chcących wystąpić w Australian Open. Organizatorzy co prawda chcieli zrobić dla Serba wyjątek, ale nie zgodził się na to rząd. Władze obawiały się, że wpuszczenie do kraju antyszczepionkowca i pozwolenie mu na grę negatywnie odbije się na społeczeństwie i zniechęci ludzi do szczepienia się.

Turniej Australian Open 2022 rozpocznie się już w poniedziałek. W Melbourne wystąpią: Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak.

RadioZET.pl/AN/PAP