Iga Świątek zanotowała ogromny awans w rankingu WTA. Tak wysoko jeszcze nie była

12.10.2020 10:10
Iga Świątek awansowała na 17. miejsce w rankingu WTA

Iga Świątek po zwycięstwie w wielkoszlemowym French Open 2020 zanotowała ogromny awans w opublikowanym w poniedziałek rankingu WTA. Już wcześniej było wiadomo, że 19-letnia Polka po raz pierwszy w karierze przesunie się do drugiej dziesiątki zestawienia.

Iga Świątek dokonała rzeczy historycznej - jako pierwsza polska tenisistka (i tenisista) wygrała turniej wielkoszlemowy, co wcześniej, mimo gry w finałach, nie udało się nawet Jadwidze Jędrzejowskiej i Agnieszce Radwańskiej. W całej paryskiej imprezie nastolatka z Raszyna nie przegrała ani jednego seta, a w finale ograła mistrzynię Australian Open 2020 Sofię Kenin 6:4, 6:1.

Jak sama przyznała, kluczowy był jednak mecz czwartej rundy French Open 2020, w którym zdemolowała turniejową "1" i mistrzynię tego turnieju sprzed dwóch lat Simonę Halep 6:1, 6:2. Polka zrewanżowała się utytułowanej Rumunce za porażkę z sezonu 2019 - tamten mecz trwał zaledwie 45 minut.

Ranking WTA: Iga Świątek 17. rakietą świata

Iga Świątek przed rokiem dotarła do czwartej rundy i broniła 240 punktów. Za zwycięstwo otrzymała 2000 punktów (1760 "na czysto), co pozwoliło jej awansować w rankingu WTA z 54. na 17. miejsce! Tak wysoko nie była nigdy w karierze. Do tej pory mogła pochwalić się "tylko" 48. lokatą, na którą wskoczyła po Australian Open.

Magda Linette, która z Rolanda Garrosa odpadła już w 1. rundzie, spadła z 36. na 40. pozycję. Obsunęły się także Katarzyna Kawa, ze 128. na 134. pozycję, i Magdalena Fręch - ze 158. na 165.

Pierwsza trójka pozostała niezmieniona - liderką wciąż jest Ashleigh Barty, która w Paryżu nie występowała. Sofia Kenin awansowała z 6. na 4. pozycję.